Nasze bezpieczeństwo i zdrowie powinno być zawsze najważniejsze bez względu czy jesteśmy w domu, w pracy, czy w samochodzie. Już w przedszkolu dzieci są uczone o postępowaniu w razie wypadku i przechodzą mini kurs pierwszej pomocy. 

Co posiada apteczka samochodowa?  

apteczki samochodowe - din 13164Na rynku znajdziemy przeróżne apteczki, które będą się różniły wkładem, wielkością i wyglądem zewnętrznym. Przy wyborze tej najlepszej, nie warto się kierować wyglądem, a jedynie jej zawartością, bo od niej często może zależeć nasze zdrowie, lub życie. Podstawowymi produktami pierwszej pomocy, są plastry na małe rany i otarcia, woda utleniona do przemywania ran, opatrunki, czy bandaże zwykłe i elastyczne. Apteczkę kupimy w każdym sklepie motoryzacyjnym i sklepie medycznym. Najlepsze są apteczki samochodowe – DIN 13164, które spełniają normę unijną. Choć w polskim prawie nie ma obowiązku posiadania takiej apteczki, to jest ona zdecydowanie lepsza, niż taka, która nie spełnia normy DIN. Apteczka powinna zawierać zestaw opatrunków różnej wielkości,  kompresy zimne, które można stosować w sytuacji poparzeń, chusteczki nasączone alkoholem w celu przemywania rany, czy chusty elastyczne i trójkątne, do usztywniania w bezpiecznej pozycji kończyn górnych. Oczywiście nie może w niej zabraknąć bandaży, koca ratunkowego, czy nożyczek. Niektóre modele apteczek są wyposażone w kamizelki odblaskowe, które dobrze jest założyć jeżeli jesteśmy uczestnikami wypadku, albo udzielamy pomocy poszkodowanym. Im bogatszy będzie miała wkład, tym lepiej.

Poza apteczką samochodową, każdemu w samochodzie się przyda gaśnica, gdyż to dwa podstawowe elementy, które trzeba mieć w sytuacji ewentualnego wypadku. Dobra apteczka samochodowa może kosztować od trzydziestu do nawet pięćdziesięciu złotych.

O Autorze: Michał Gąbka