brama rolowana

Praca na magazynie wiąże się z dużym obciążeniem fizycznym. Załadunek i rozładunek towaru, pomimo użycia pomocy w postaci wózków do przewożenia całych palet, widłowych, wymaga sporej siły. Dlatego w logistyce stosuje się dodatkowe ułatwienia w wykonywaniu codziennych zadań, jak na przykład odpowiednio przystosowane bramy przemysłowe.

Bramy rolowane i przemysłowe – zadania

brama rolowanaIch zadaniem jest ograniczenie dostępu osobom niepowołanym a jednocześnie ochrona przed zimnej, hałasem lub pyłem. Powinny być stosunkowo lekkie oraz umożliwiać ergonomiczną pracę. Nie mogą się otwierać „na zewnątrz” lub „do wewnątrz”, ponieważ zajmowałyby wtedy cenne miejsce. Muszą też mieć możliwość szybkiego zamknięcia i otwarcia, tak, by ograniczyć maksymalnie straty czasu. Te wszystkie zalety posiadają bramy szybkobieżne, o konstrukcji segmentowej lub wykonane z PCV. Po złożeniu zajmują niewiele miejsca, mieszcząc się w kasecie przy nadprożu. Ich montaż jest stosunkowo prosty, montuje się bezpośrednio do ścian, nie wymagają czasochłonnych prac murarskich. Stosowana wewnątrz pomieszczeń tania brama rolowana znajduje szerokie zastosowanie na przykład w dużych sklepach spożywczych, gdzie oddziela część magazynową od handlowej. Tu priorytetem jest szybkość działania i konstrukcja, zasłaniająca wnętrze magazynu przed wzrokiem kupujących.

W sytuacji, gdy konieczne jest ograniczenie dostępu z możliwości kontroli wzrokowej pomieszczenia, stosuje si kraty rolowane. Na co dzień, po złożeniu, są praktycznie niewidoczne. Umożliwiają obsługę elektroniczną, oraz, w wypadku braku napięcia, manualną.

O Autorze: Wiesław Bucik