Uznaje się, że silosy zbożowe są przeznaczone do przechowywania nasion zbóż oraz roślin oleistych. Umożliwiają zarówno racjonalne, jak i bardzo dobre jakościowo magazynowanie wymienionych wyżej produktów. Mogą być ustawiane pojedynczo albo grupowane w baterie liczące po kilka sztuk. Takie silosy zapewniają dosuszanie poprzez metodę aktywnej wentylacji przy stosowaniu wymuszonego powietrza oraz do przewietrzania masy zbożowej.

Działanie silosów zbożowych

wytrzymałe silosy zbożowe płaskodenneOferowane silosy płaskodenne przeznaczone są do użytkowania na otwartej przestrzeni. Ich perforowana podłoga montowana jest z elementów korytowych opierających się na bloczkach betonowych znajdujących się na płycie fundamentowej. Całość takiej konstrukcji jest wiązana na stałe z podłożem w czasie prac montażowych, poprzez zastosowanie metalowych kotw rozporowych. Podstawowa opcja silosów zbożowych obejmuje dach, właz do dachu, płaszcz cylindryczny, a także perforowaną podłogę i króciec do nadmuchu. Ważnym aspektem jest drabina zewnętrza z osłonami, drabina wewnętrzna, a także rękaw rozładowczy z rurą załadowczą i workownica. Możliwe jest również zastosowanie włazu rewizyjnego na części cylindrycznej oraz okienka wziernikowego. Warto kupić wyłącznie wytrzymałe silosy zbożowe płaskodenne. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii, oferowane silosy na materiały sypkie mogą być  wykonane także z blachy falistej ocynkowanej. Zastosowanie takiej blachy, wraz ze wzmocnieniami pionowymi zapewnia odpowiednią wytrzymałość i sztywność konstrukcji.

Aby elementy silosów były odpowiednio trwałe stosuje się śruby specjalnej klasy. Bezpieczną obsługę zapewniają natomiast drabiny i pomosty obsługowe. Modele płaskodenne mogą mieć bardzo zróżnicowaną średnicę wynoszącą od mniej więcej czterech do ponad trzydziestu metrów, a także odpowiednio dużą ładowność. Wszystkie typy podestów, na życzenie klienta mogą być wyposażone w podesty obsługowe, czujniki temperatury i poziomu materiału w silosie.

O Autorze: Michał Gąbka