Nie ma piękniejszych kamieni niż bursztyny. Od lat się w nich lubuję i zawsze jak tylko mam kilka dni wolnego, to zabieram całą rodzinę i jedziemy nad morze. Oczywiście, wybieramy takie miejscowości, gdzie można je zbierać i jest ich tam dość dużo. Nie w każdym rejonie są, niestety. Ale mamy już swoje sprawdzone miejsca i hotele, w których nocujemy.

Bursztyny do kupienia lub zebrania nad morzem

bursztyn cenaZawsze się zastanawiałem, czy bursztyn cena jest wysoka, czy też do zaakceptowania. Słyszałem, że niektórzy skupują ten kamień i później wytwarzają z niego biżuterię, lub pamiątki nadmorskie. Kto wie, może kiedyś sprzedam swoją kolekcję, bo słyszałem, że trochę można na tym zarobić. Moja kolekcja bursztynów jest już dość spora i czasami dajemy kilka naszym znajomym. Używają ich do nalewek, lub robią sobie z nich ozdoby. Ciężko jest zrobić bransoletkę, bo trzeba mieć odpowiednie malutkie wiertło, by przewiercić kamień tak, aby się nie skruszył. Moja żona dostała kiedyś bransoletkę z naszych kamieni od swojej koleżanki. Jej mąż jest bowiem jubilerem i potrafi robić takie cudeńka. Zawsze chętnie wybieramy się rekreacyjnie na plażę, lub do lasu. Zbieranie bursztynów, to moje hobby i zaraziłem też tym całą naszą rodzinę. Syn z córką zawsze rywalizują ze sobą, kto zbierze więcej kamieni i czyje będą większe. Oczywiście zawsze mam ich na oku, bo chodzenie po lesie w ciemności nie jest zbyt bezpieczne. Jednak nad morzem zazwyczaj jest spokój, ale trzeba zawsze uważać.

Bardzo odprężające jest chodzenie wzdłuż plaży z samego rana w poszukiwaniu bursztynów. Wtedy jeszcze prawie nikogo nie ma, bo wszyscy sobie smacznie śpią. Plaża jest tylko dla nas i możemy rozkoszować się samym szumem morza i odgłosami ptaków. Mew zawsze jest tam na pęczki.

O Autorze: Irena Sikor