Zdecydowana większość jednoosobowych działalności gospodarczych oraz firm o bardziej złożonej strukturze korzysta z usług biur rachunkowych. Największe grono klientów korzystających z usług księgowych to jednak pojedynczy przedsiębiorcy. Po drugiej stronie są największe firmy i przedsiębiorstwa, które zatrudniają własnych księgowych. Każde biuro rachunkowe ma swój cennik usług, ale zawsze obowiązuje zastrzeżenie dotyczące indywidualnego podejścia do klienta w zakresie obsługi i jej ceny.

W biurach rachunkowych pracują wykwalifikowani księgowi

dobre biuro rachunkowe bydgoszczRynek usług księgowych w naszym kraju jest bardzo dobrze rozwinięty a konkurencja w tej branży jest naprawdę ogromna. Dlatego przy wyborze biura rachunkowego nie można kierować się jedynie ceną, bo najtańsze usługi księgowe nie zawsze będą najlepszymi. Tym bardziej, że prowadzeniem biura rachunkowego może się w naszym kraju zajmować praktycznie każdy. Nie trzeba mieć zezwoleń, certyfikatów czy egzaminów. A naprawdę dobre dobre biuro rachunkowe Bydgoszcz zatrudnia jedynie najlepszych i wykwalifikowanych księgowych. O tym, które biuro jest godne zaufania można się przekonać śledząc internetowe fora i strony z opiniami. Wiadomo, że w internecie możemy znaleźć informacje o wszystkich firmach – w tym również o biurach rachunkowych i księgowych. A co jeśli chodzi o ceny usług księgowych? Zaczynają się średnio od dwustu złotych brutto miesięcznie i dotyczą prowadzenia księgowości na zasadach ogólnych dla przedsiębiorców, którzy nie rozliczają się z podatku od towarów i usług, czyli VAT. Im bardziej skomplikowana forma działalności i rozliczenia tym wyższe ceny. Za prowadzenie księgowości dużej firmy zatrudniającej kilku pracowników trzeba zapłacić około czterystu złotych. Skomplikowane spółki i pełna księgowość to koszty rzędu tysiąca złotych miesięcznie.

Wybierając biuro księgowe czy rachunkowe dla swojej firmy nie kierujmy się tylko atrakcyjną ceną za obsługę księgową. Można jednak znaleźć naprawdę dobre biuro, które zaproponuje nam promocyjną cenę prowadzenia księgowości przez pierwsze trzy lub sześć miesięcy. Takie promocje dotyczą się najczęściej nowo otwartych działalności jednoosobowych. Standardową ceną za usługi księgowe na dobrym poziomie jest dwieście złotych brutto za miesiąc obsługi.

O Autorze: Irena Zając