Żaden budynek nie jest bezpieczny w czasie pożaru, ponieważ temu żywiołowi nic się nie oprze. Zgodnie z polskim prawem budowlanym, budynki mieszkanie, biurowe czy pożytku publicznego muszą posiadać odpowiednie zabezpieczenia.

Jakie zabezpieczenia potrzebują stalowe konstrukcje?

zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji stalowychW przestrzeni miejskiej głównie znajdziemy budynki z cegły lub betonu, ponieważ są uznawane za najbardziej stabilne i odporne na wszelkie uszkodzenia. Jednak ich budowa jest dość droga i czasochłonna, dlatego zaczęto szukać lepszych rozwiązań. W ostatnim czasie coraz częściej powstają budynki ze stalowymi konstrukcjami, których ściany przeważnie stanowią szyby. Idealnie się sprawdzają na magazyny, biura czy sklepy. Jednak ich wadą jest słaba odporność na działanie ognia, ponieważ po przekroczeniu krytycznej granicy, stal traci swoje właściwości i staje się giętka. Z tego względu zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji stalowych są niezbędne, bo stanowią jedyną ochronę budynku oraz ludzi przebywających wewnątrz. Dzielimy je na czynne i bierne. Pierwsze z nich bezpośrednio oddziałują na ogień i mają na celu jego gaszenie w zarodku. Mogą to być systemy natryskowe zamontowane pod sufitem, czujniki dymu, ognia i podwyższonej temperatury, ale także gaśnice. Zabezpieczenia bierne są montowane na etapie budowy obiektu, ponieważ są bezpośrednią ochronią stalowej konstrukcji. Najczęściej są to specjalne farby, które pęcznieją w czasie pożaru i tworzą warstwę ochronną lub płyty ognioodporne, którymi są obudowywane stalowe elementy.

Takie zabezpieczenia znacznie wydłużają trwałość budynku w trakcie pożaru, a to z kolei daje cenne minuty na ewakuację ludzi znajdujących się wewnątrz. Stalowa konstrukcja może być wytrzymała, ale musi być odpowiednio zabezpieczona przed utratą swoich właściwości.

O Autorze: Zbigniew Kowal