Do niedawna beton kojarzył się nam z czymś siermiężnym, szarym i brzydkim. Trudno się oprzeć takiemu wrażeniu obserwując niektóre budowle jakich pozostało sporo w naszym kraju. Do niedawna budownictwo z wielkiej płyty było w pełnym rozkwicie. Jeżeli zobaczymy jak rozwój technologii odmienił oblicze betonu pozostaje tylko wpaść w zachwyt.

Efektowne podłogi z betonu

podłogi betonowe dekoracyjneObecnie nowoczesny beton z coraz większą śmiałością wypiera dotychczasowe technologie niemal w każdej dziedzinie. Podłogi betonowe to jeden z przykładów powrotu mody na beton lecz w zupełnie nowej odsłonie. Oferowane przez wykonawców podłogi betonowe dekoracyjne cechują się bardzo dużą wytrzymałością często przewyższającą posadzki z naturalnego kamienia. O kamieniu wspomniano nie bez przyczyny ponieważ dodając odpowiednie proporcje pigmentów oraz krzemionki można uzyskać efekt naturalnej kamiennej podłogi. Oprócz wytrzymałości mechanicznej podłogi betonowe uzyskują niepowtarzalną wodoodporność dzięki zabiegowi impregnacji. Kolejna bardzo ważna zaleta brak spoin. Podnosi to wydatnie estetykę podłogi, która stanowi jednorodną taflę. Należy podkreślić, że podłogi betonowe można zabarwić na dowolny kolor dopasowując barwę do aranżacji wnętrza. Podłogi z betonu uzyskują świetny walor dekoracyjne po obróbce mechanicznej w postaci szlifowania i polerowania. Stopień wykonania tych czynności zależy od wizji inwestora. Można więc uzyskać gradację od faktury matowej do lustrzanego połysku. Bardzo ciekawe są posadzki z mikrobetonu, który powstaje z połączenia betonu z kauczukiem. Tworzy się wtedy bardzo elastyczna i wyjątkowo przyczepna masa.

Może się wydawać, że betonowa posadzka jest ciężka i gruba. Nic bardziej mylnego. Dekoracyjna posadzka z mikrobetonu podnosi poziom jedynie o 3 mm. Oczywiście w celu dopasowania poziomów można wylać grubszą warstwę posadzki. Rozwiązania opierające się na betonie podlegają stałej ewolucji i w zasadzie wszyscy producenci co chwila zaskakują nowymi rozwiązaniami.

O Autorze: Irena Sikor