Biura projektowa każdego roku wykonują dla klientów setki tysięcy projektów domów i domków, które mają przeznaczenie mieszkalne. Jedni chcą mieć klasyczne murowane, inni betonowe lub drewniane, a jeszcze inni szkieletowe.

Ile trwa budowa domu szkieletowego?

projekty nowoczesnych domów szkieletowychDecyzja o budowie domu nie jest łatwa, gdyż to przedsięwzięcie na wiele miesięcy. Najpierw trzeba mieć projekt, który zostanie zaakceptowany, a dopiero później można zacząć przygotowania do budowy. Jednak ten czas można znacznie skrócić, decydując się projekty nowoczesnych domów szkieletowych, które stają się coraz bardziej popularne. Przeważnie możemy je spotkać na peryferiach miast, gdzie jest więcej wolnej przestrzeni na jednorodzinne domy. Przede wszystkim domy szkieletowe nie mają ścian wykonanych z cegieł czy betonu, a jedynie ze specjalnych wielowarstwowych płyt opartych na drewnianej konstrukcji budynku. Domy szkieletowe w przeważającej części składają się z naturalnego drewna, które świetnie się sprawdza w domach całorocznych. Jest to przede wszystkim materiał ekologiczny i nieco tańszy niż cegły lub beton. Ponadto domy te są znacznie lżejsze od klasycznych, przez co raczej nie spotyka się piętrowych domów szkieletowych, ponieważ ich konstrukcja nie jest dostosowana do takich obciążeń. Jednak bez kłopotu wykonany dom z zagospodarowanych poddaszem. Co do jego metrażu, to panuje tu pełna swoboda wyboru, którą ogranicza jedynie projekt. Przeważnie budowa domu szkieletowego zajmuje o kilka miesięcy krócej niż domu z cegieł.

W takich domach może mieszkać każdy z nas, kto chce być bliżej natury i wykorzystywać naturalne materiały do budowy. Jeżeli nie chcemy mieć drewnianego domu, to z powodzeniem można go otynkować, aby wygadał identycznie jak wszystkie inne obiekty.

O Autorze: Wiesław Bucik