Ślimaki, które niszczą uprawy, są zmorą wielu działkowców oraz rolników. I choć liczne gatunki ślimaków są pożyteczne, to jednak jest też wiele takich, które niszczą uprawy. Należy więc pamiętać, że jest wiele naturalnych metod na ograniczenie występowania szkodników, a gdy te zawiodą, konieczne jest sięgnięcie po chemiczne środki ślimakobójcze. Warto wiedzieć, na jakich uprawach żerują ślimaki oraz w jaki sposób można się ich pozbyć.

Korzystamy z dobrych środków na ślimaki

środki na ślimakiNiestety ślimaki żerują zarówno na roślinach ozdobnych, warzywach, jak i na roślinach rolniczych, jak na przykład pszenica czy rzepak ozimych. Powodują niszczenie liścieni oraz pierwszych listków rzepaku, dodatkowo zjadają zarodki czy kiełki nasion pszenicy. W przypadku uprawy rzepaku, konieczne jest zlikwidowanie ich pomiędzy siewem a wschodem, a w przypadku pszenicy przed siewem, w jego trakcie lub po. Warto stosować wysokiej jakości środki na ślimaki. Do najbardziej szkodliwych zalicza się ślimaki bezskorupowe, jak na przykład ślimak ogrodniczy, ślimak wielki, pomrowik plamisty czy pomrowik polny. Podstawą naturalnych metod walki ze ślimakami jest osuszanie wilgotnych miejsc, koszenie traw, które rosną przy uprawach i tępienie chwastów. Dodatkowo pomaga usuwanie kamieni oraz resztek pożniwnych, które mogą stanowić doskonałe schronienie dla ślimaków.

Innym sposobem ograniczania liczebności ślimaków jest ich zbieranie rano oraz wieczorem. Można także wykładać bulwy ziemniaków czy korzenie warzyw jako przynęty. Kiedy zawodzą naturalne metody, należy sięgnąć po takie środki, jak nawozy mineralne albo moluskocydy. Te ostatnie działają na ślimaki kontaktowo oraz żołądkowo i mają formę granulowanej przynęty. Powodują nadmierną produkcję śluzu, co powoduje odwodnienie skutkujące zamieraniem szkodników.

O Autorze: Paweł Kolarski