Szczególne właściwości drewna konstrukcyjnego umożliwiają jego wieloletnie stosowanie w konstrukcjach budynków, między innymi do więźby dachowej. Warto przy wyborze odpowiedniego rodzaju drewna poznać poszczególne klasy, jak również różnice oddzielające drewno lite od klejonego. Warto wiedzieć, jakie z nich warto wybrać do szkieletu dachu, aby spełniało swoją funkcję przez długie lata.

Korzystamy z wytrzymałej tarcicy budowlanej

wytrzymała tarcica budowlana - podkarpacieDrewno konstrukcyjne wykorzystywane jest do konstruowania budynków, w tym również mieszkalnych. Aby mogło być one zastosowane do wykonywania więźby dachowej, konieczne jest aby miało szczególne właściwości. Chodzi między innymi o odpowiednią wytrzymałość, odporność na ściskanie oraz rozciąganie, twardość, odpowiedni poziom wilgotności, jak i brak widocznych wad, takich jak sęki. Jeżeli interesuje nas wytrzymała tarcica budowlana – podkarpacie jest odpowiednim miejscem do skorzystania z oferty. Wśród rodzimych gatunków drzew, które wykorzystuje się jako drewno konstrukcyjne, można zaliczyć między innymi modrzew. Charakteryzuje się ono największą twardością, jak również posiada dużą zawartość żywic oraz jest odporne na działanie wilgoci oraz wody. Doskonale nadaje się jako materiał wykończeniowy, wykonywane są z niego eski tarasowe i elewacje, a także stolarka okienna, drzwiowa i schody. Kolejnym dobrym gatunkiem drewna jest sosna. Jest to najpopularniejszy gatunek z przeznaczeniem na drewno konstrukcyjne. Jej przypadłością jest sinizna, z tego powodu konieczna jest dogłębna impregnacja. W czasie suszenia w odpowiednich warunkach nie będzie ulegać wypaczaniu. Nadaje się ona również jako materiał do podłóg, stolarki okiennej i drzwiowej. Następnym popularnym gatunkiem jest świerk, który zajmuje drugie miejsce wśród gatunków iglastych. Wymaga on starannego suszenia i impregnacji, jeżeli ma być stosowany zewnętrznie. Jest spotykany jako drewno konstrukcyjne, jak i wykończeniowe.

Reasumując, jeżeli zależy nam na tym, aby wykorzystywać wytrzymałą tarcice budowlaną, szczególnie ważne będzie wybranie odpowiedniego gatunku drewna. Drewno wykorzystywane do budowy domu powinno być wytrzymałe, trwałe, odpowiednio wilgotne i bez sęków, dzięki czemu będzie doskonale się prezentować oraz będzie służyć w dobrym stanie przez lata.

O Autorze: Michał Gąbka