W krawiectwie stosuje się bardzo wiele udogodnień, które mają sprawić, że ubrania są nie tylko eleganckie, ale także wygodne. Jednym z najbardziej popularnie stosowanych rozwiązań tego rodzaju są zamki błyskawiczne, które zyskały popularność zarówno jako praktyczne zapięcie, jak i bardzo efektowna dekoracja do ubrań. Jakie zapięcia możemy znaleźć na rynku i gdzie najlepiej jest kupić suwaki? 

Suwak do bluzy, spodni i kurtek 

suwakNa rynku dostępnych jest tak wiele rodzajów suwaków. Głównie różnice wynikają z tego, w jakiej części garderoby możemy wykorzystać konkretne zapięcie. Najprostszy podział można wyróżnić ze względu na materiał użyty do ich produkcji. Największą popularnością cieszy się suwak z tworzywa sztucznego. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie zależy nam na szybkim zapięciu, które ma dodatkowo charakter dekoracyjny. Alternatywą dla tworzyw sztucznych są zamki błyskawiczne wykonane z metalu. Na to, w jakim miejscu można zastosować zapięcie ma wpływ także szerokość taśmy. Im szersza, a zazębiające się ząbki większe, tym trudniej jest rozerwać połączenie. Właśnie dlatego w obuwiu rzadko są stosowane delikatne suwaki. Sprawdzą się jednak doskonale w miejscach, w których zapięcie jest rzadko używane. Dlatego montuje się je w różnego rodzaju pokrowcach na ubrania oraz w eleganckich sukienkach, które nie są używane zbyt często. W bluzach i spodniach znacznie częściej znajdziemy szerokie paski. 

Może wydawać się, że zamki błyskawiczne są przereklamowane, jednak nic bardziej mylnego. Bardzo często krawiec korzysta z tego rodzaju zapięcia, ponieważ jest bardzo trwałe i szczelne. Oprócz tego niezwykle łatwe w użyciu. Kiedy się popsuje ciężko wymienić je samemu, jednak usługi krawieckie w tym zakresie często są w bardzo przystępnych cenach. 

O Autorze: Tadeusz Walczak