Prześladowanie chrześcijan nie jest problemem wyłącznie naszych czasów. O takich sytuacjach historia słyszy od setek lat. W słynnej powieści Henryka Sienkiewicza „Quo vadis” opisującej jeszcze czasy Nerona nazwane zgodnie z ówczesnym wydźwiękiem prześladowań krwawymi igrzyskami. Co dziś znaczą dla nas prześladowania na tle religijnym?

Prześladowanie chrześcijan – na czym polega w dzisiejszych czasach?

dramatyczne prześladowanie chrześcijanŻyjąc w Polsce i będąc katolikami, prześladowania są dla nas wyłącznie problemem dalekich krajów. Kojarzą nam się z wojną, rozlewem krwi i ginięciem za wiarę. O dziwo, takie sytuacje w dzisiejszym świecie też niestety mają miejsce w krajach Trzeciego Świata. Jest to wyjątkowo dramatyczne prześladowanie chrześcijan. Ale mówiąc o prześladowaniu religijnym, należy pamiętać też o jego innym rodzaju. Czasem są tą zaczepki słowne, poniżanie w środowisku zawodowym, izolacja w różnego rodzaju grupach czy zwyczajna gra na ludzkich emocjach. Takie zachowania też nazywa się prześladowaniem. Wszystkie przejawy ograniczania wolności myślenia i zachowania przyjmują taką formę. Obecnie chrześcijanie są atakowani przez rygorystyczne ruchy islamistyczne czy hinduistyczne lub systemy ateistyczne, jak w Korei Północnej. Szacuje się, że obecnie około 100 milionów chrześcijan dotykają prześladowania o różnym stopniu nasilenia. Większość z nich lokuje się w krajach azjatyckich. I są to zarówno delikatne przejawy niechęci, jak i bardzo drastyczne ataki terrorystyczne.

Prześladowania są tematem trudnym. Wydawać by się mogło, że w XXI wieku jesteśmy już cywilizacją na tyle rozwiniętą, aby szanować wolność wyznania. Niestety nie wszędzie jeszcze taki sposób myślenia i tworzenia społeczeństw na dobre się zadomowił. Dlatego przede wszystkim doceńmy naszą kulturę i wolność myślenia, a także wyraźmy swoje zainteresowanie problemem prześladowania chrześcijan w innych zakątkach świata.

O Autorze: Maria Jędrzejczyk