Nie da się ukryć, że uprawianie różnych roślin to naprawdę trudna sprawa. Każdy rolnik doskonale wie o jak wielu aspektach musi myśleć. Bez wątpienia jedną z ważniejszych kwestii jest nawadnianie. Niektóre rośliny mogą wymagać wilgoci nieco więcej a inne są w stanie wytrzymać nawet kilkunastodniową suszę. Jednak nawadnianie jest czymś bez czego rolnicy często nie mogą się obejść.

Nowoczesne systemy nawadniania

system nawadniania kropelkowegoPodlewanie roślin przy użyciu konewki to już przeżytek. Można bez problemu zastosować takie rozwiązania ale jedynie w przypadku małych pól uprawnych. Gdybyśmy chcieli nawadniać w ten sposób pole o powierzchni kilku hektarów to ten sposób by się sprawdzić nie mógł. W związku z tym rolnicy i sadownicy decydują się na zastosowanie innych rozwiązań. Szczególnie często korzysta się z rozwiązania jakim jest nawadnianie kropelkowe. System nawadniania kropelkowego polega na tym, że woda dawkowana jest roślinom w małych ilościach ale niemalże bez przerwy. W związku z tym poziom wilgotności gleby jest utrzymywany cały czas na odpowiednim poziomie. Warto wspomnieć też o tak ważnej kwestii jak oszczędność wody. W przypadku tradycyjnych zraszaczy nawadnianie odbywa się przy utracie nawet połowy wody, która jest ze zraszaczy uwalniana. Sporo wody ląduje na liściach czy na elementach znajdujących się niedaleko roślin. Natomiast w przypadku systemów kropelkowych woda trafia we właściwe miejsce.

Na ten moment systemy kropelkowego nawadniania są bardzo popularne. Można spotkać się z systemami o bardzo dużej wydajności oraz z takimi, które przeznaczone są do małych i średnich upraw. Można też znaleźć systemy, które instaluje się w przydomowych ogródkach. Dzięki nim nawadnianie odbywa się bez konieczności obsługiwania przez użytkowników.

O Autorze: Henryk Rybka