Kiedy aranżujemy przydomowy ogródek, musimy podjąć kilka ważnych decyzji. Naszym celem jest przecież uzyskanie jak najlepszego efektu, a nie posadzenie w przypadkowy sposób kilku roślin, które w ogóle do siebie nie psują. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się urządzenie ogrodu w jednym, gotowym już stylu…

Ogródek z miskantem olbrzymim

miskant olbrzymi sadzonkiCoraz częściej spotykanym stylem w naszych ogrodach jest styl chiński, który nie tylko prezentuje się wyjątkowo dobrze, ale także jest związany z pewną tradycją, mianowicie feng-shui, która mówi o tym, że odpowiednie urządzenie ogrodu może zapewnić harmoniczne życie jego właścicielowi. Chodzi o to, by wybrać odpowiednie rośliny – dobrym pomysłem będzie miskant olbrzymi sadzonki którego możemy zamówić w sklepie internetowym. Ta roślina to bardzo wysoka trawa trzcinowa, która osiągać może rozmiar nawet do trzech metrów wysokości. Sadzi się ją zwykle przy charakterystycznych dla ogrodów chińskich krętych ścieżkach, które symbolizować mają zawiłość losu ludzkiego. Chociaż miskanty to rośliny, które spotkać można na kontynencie azjatyckim jako dziko rosnące rośliny, to od wielu już wieków wykorzystuje się je do upiększania typowych ogrodów w stylu chińskim. Co istotne, rośliny te są bardzo proste w uprawie i nie wymagają szczególnego traktowania ani specjalnych warunków klimatycznych – doskonale odnajdują się w środkowoeuropejskich krajach, takich jak nasz, dlatego bardzo często można je u nas spotkać.

Miskanty to nie jedyne rośliny, jakie uprawia się w ogrodach chińskich. Można tam spotkać także lilie wodne, lotos czy bardzo charakterystyczny bambus. Co ciekawe, suma wszystkich występujących w takim ogrodzie roślin musi być liczbą nieparzystą, ponieważ takie są założenia tradycji feng-shui, wedle których człowiek może osiągnąć pełnię szczęścia dzięki odpowiedniemu urządzeniu ogrodu.

 

O Autorze: Henryk Rybka