Na terenie większych województw powstaje obecnie wiele obiektów, które będą docelowo eksploatowane przez najbliższe dziesiątki lat. Właśnie dlatego podczas ich projektowania należy wziąć pod uwagę rozwiązania oraz technologie umożliwiające w przyszłości osiągnięcie znacznych oszczędności. Na rynku dostępna jest cała masa urządzeń i systemów, które pozwalają optymalnie wykorzystywać nie tylko energię elektryczną lecz również i cieplną.

Zalety stosowania rekuperacji

rekuperacja małopolskaDobrym przykładem są chociażby instalacje bytowe takie jak wentylacja. Są one niezbędne do funkcjonowania każdego obiektu. Niemniej jednak wentylacja może być wykonana na różne sposoby w zależności od zapotrzebowania i przeznaczenia budynku. Podstawowy układ obejmuje wymianę grawitacyjną powietrza. W budynkach, gdzie jest to niewystarczające można wymusić obieg poprzez zastosowanie dodatkowych wentylatorów. Obecnie jednak coraz większym zainteresowaniem cieszy się rekuperacja małopolska jest obszarem, na terenie którego wdrożonych zostało już wiele tego typu rozwiązań. Dzięki zastosowaniu rekuperacji możliwy jest odzysk części ciepła z raz ogrzanego powietrza. W ten sposób znacznie spada zapotrzebowanie na energię cieplną w obiekcie. Niemniej taki układ projektant musi przewidzieć na etapie planowania. W późniejszej fazie eksploatacji jest bowiem bardzo ciężko wdrożyć odpowiednie rozwiązania.

Często jest to wręcz niemożliwe lub nieuzasadnione ekonomicznie. Jeśli chodzi o samo wykonanie instalacji to nie stanowi to większego problemu ponieważ na rynku funkcjonuje wiele podmiotów specjalizujących się w takiej tematyce. Jak widać obecnie dostępnych jest wiele różnych sposobów jeśli chodzi o realizację docelowych układów grzewczych czy innych instalacji bytowych. W celu zapewnienia jak największej sprawności konieczne jest dokładne przemyślenie potrzeb.

O Autorze: Irena Sikor