Pierwszy taniec jest bardzo ważnym elementem każdego wesela. Państwo Młodzi, już po zaślubinach, tańczą do swojej ulubionej piosenki. Dopiero potem dołączają do nich inni weselnicy. Dlatego też zadaniem każdego fotografa jest dobre pokazanie tego niesamowitego momentu.

Fotografia tańca musi być wyraźna

Bez Spinki z PszczynyJakie są zasady pokazywania tańca? Przede wszystkim wszyscy tancerze muszą być wyraźnie pokazali. Niedopuszczalne są poruszane, nieostre fotografie. Według niektórych są one artystyczne, ale dla większości są po prostu niewyraźne i źle wyglądają. Wystarczy dobrze ustawić aparat na krótki czas naświetlania i gotowe. Sala weselna zazwyczaj jest dobrze oświetlona, więc nie musimy się martwić o zbyt ciemne zdjęcia. Podczas fotografowania pary młodej trzeba zarówno wykonywać zdjęcia całych sylwetek w tańcu, jak i zbliżenia portretowe. Potem robimy zdjęcia całościowe, czyli wszystkich tańczących na parkiecie. Wiadomo, że każdy tańczy trochę inaczej, jednak każdy trzyma się do rytmu. Dlatego też możemy nastawić jedne parametry aparatu i zapewne uchwycimy wszystkich w dobrym momencie. Podczas fotografowania zabawy musimy też pamiętać o tym, żeby nie wchodzić zbytnio na parkiet. Nie możemy zakłócać tańca. Trzeba także wybrać dobre miejsce na zdjęcia, takie by w tle nie znajdowały się stoły z jedzeniem, czy sprzęt zespołu muzycznego. Najlepszym tłem są same ściany, dekoracje weselne, opcjonalnie ładnie zastawiony stół, jeśli stoi daleko. Nawet jeśli ostrość pójdzie na jedną osobę, to tło również ma znaczenie.

Pamiętajmy o tym, że podczas zabawy nikt nie powinien odczuwać obecności fotografa. Powinien on pozostać niewidoczny, tak by weselnicy wyglądali naturalnie, a zdjęcia nie były pozowane.

Fotografię wykona firma Bez Spinki z Pszczyny

O Autorze: Henryk Rybka