Jest wiele czynników które mają znaczny wpływ na kwestie wzrostu roślin. Jednym z nich z pewnością jest wskaźnik kwasowości gleby. To właśnie zbyt kwaśne gleby mogą mieć największy wpływ na to, jak rozwijają się rośliny uprawne.

Jak mierzy się kwasowość gleby?

profesjonalne badanie odczynu glebyWielu rolników ma problem z tym, żeby ich plony rozwijały się z oczekiwaną szybkością. Co ciekawe, często rośliny uprawne nie chcą rosnąć mimo regularnego podlewania jak również nawożenia. Główna przyczyna tego problemu jest zazwyczaj zbyt wysoki poziom kwasowości gleby. Problem ten może dotyczyć każdego typu gleby i wiąże się z jej niewłaściwym eksploatowaniem. Aby upewnić się, że to właśnie to jest przyczyna problemów ze wzrostem roślin warto zlecić profesjonalne badanie odczynu gleby. Takie badanie można również próbować wykonywać na własną rękę, ale jego dokładność a także miarodajność będą znacznie niższe. O ile poziom kwasowości tylko nieznacznie wzrasta powyżej normy, amatorskie badanie może go nie wykryć. Profesjonalne badanie jest zaś oparte na badaniu próbki pobranej z danego pola. Często ekipy, które zajmują się wykonywaniem takich badan najpierw przyjeżdżają na dane pole, aby zbadać glebę wzrokowo  i przy pomocy elektronicznych mierników. Dzięki temu mogą wstępnie ustalić czy dana gleba ma problemy z nadmierna kwasowością. Kolejny krok zaś to pobranie próbki j zbadanie jej w profesjonalnym laboratorium. Koszty takiego badania nie są zbyt wysokie w szczególności biorąc pod uwagę ze pomagają rozwiązać podstawowy i najczęstszy problem z uprawą roli. Wyniki badania są znane już po kilkunastu godzinach. Ważne jest jednak oczywiście aby wybrać z uwaga laboratorium, któremu chcemy zlecić wykonanie takiego właśnie badania. Dobrze by działało ono na rynku już od dłuższego czasu co może dać pewność ze badanie gleby zostanie przeprowadzone rzetelnie. W przypadku gdy zbyt wysoki poziom kwasowości zostanie potwierdzony, można dosyć łatwo rozwiązać ten problem. Tym najskuteczniejszym sposobem jest wartości PH dzięki wapnowaniu gleby.

Spora ilość gleb w Polsce na problemy z nadmiernym poziomem kwaśności. Problem ten można jednak rozwiązać o ile jednak zostanie on potwierdzony. W tym celu należy wykonać profesjonalne badania gleby a następnie na przykład poddać ja wapnowaniu.

O Autorze: Michał Gąbka