Rozpiętość cenowa zarówno nowych jak i używanych motoreduktorów jest dość duża. Cena podyktowana jest co najmniej kilkoma czynnikami. Mianowicie zależy ona przede wszystkim od klasy i dokładności wykonania urządzenia. Sprawa jego zewnętrznego wyglądu to raczej drugorzędna kwestia.

Jakimi cechami wyróżnia się dobry motoreduktor ?

motoreduktor ślimakowyDobry motoreduktor to przede wszystkim urządzenie niemalże bezobsługowe. Wystarczy je odpowiednio zainstalować na miejscu pracy i nie musimy martwić się o jego działania. Wystarczy wykonywać zaplanowane przeglądy okresowe i co bardzo ważne, wymieniać olej przekładniowy na czas. Każdy motoreduktor wymaga wymiany oleju, zarówno ślimakowy jak i walcowy. Jak wspomniano wyżej, cena motoreduktora to wypadkowa wielu czynników. Wziąć pod uwagę należy również widzi mi się sprzedającego, który celowo może zawyżyć cenę. Motoreduktor walcowy wymaga zdecydowanie rzadszej wymiany oleju, aniżeli ślimakowy, lecz w żadnym przypadku nie wolno o niej całkowicie zapominać. Pominięcie tej czynności to najkrótsza droga do całkowitego zniszczenia reduktora. Występuje wtedy zjawisko zwane zatarciem motoreduktora. Jedyne co można zrobić wtedy z takim urządzeniem to poddać je utylizacji. Części, które pozostaną sprawne, zostaną wymontowane i posłużą jako zamienniki do innych motoreduktorów. 

Wiele osób upatruje sposobu na życie z gromadzeniu zniszczonych motoreduktorów. W domowym zaciszu rozbierają je na części pierwsze, a następnie starają się sprzedać elementy, które nadają się do dalszej eksploatacji. Jest to w pewnym sensie jakiś pomysł na zarobek, lecz w dużym stopniu uzależniony od cen nowych części, bo jeśli te są dość niskie, to użytkownicy motoreduktorów raczej nie będą zawracać sobie głowy kupnem elementów używanych.

Więcej znajdziesz na sempolska.com.pl

O Autorze: Tadeusz Walczak