Małe, średnie i duże firmy rozliczają każdą sprzedaż poprzez wystawienie odpowiedniego dokumentu zwanego fakturą. Takie dokumenty wystawia się dzisiaj poprzez odpowiednie systemy, bo przecież nikt nie pisze już faktur czy rachunków odręcznie. W większych firmach korzysta się z profesjonalnego oprogramowania fakturowego połączonego ze stanami magazynowymi czy funkcją kadr i płac.

Profesjonalne programy fakturowe w ramach abonamentu

oprogramowanie do fakturO ile najmniejsze firmy i jednoosobowe działalności gospodarcze nie potrzebują żadnych bardziej skomplikowanych programów fakturowych o tyle w przypadku większych firm sytuacja jest całkowicie odmienna. W większości takich firm programy połączone są bezpośrednio ze stanami magazynowymi. Można z ich pomocą zamawiać towary i uzupełniać braki na magazynie. Profesjonalne oprogramowanie do faktur pozwala nawet policzyć czas pracy pracowników oraz wyliczyć ich dokładne pensje. Do tego oczywiście w programach można wygenerować wszelkie raporty, druki i tym podobne dokumenty kadrowo-księgowe. Za takie profesjonalne programy firmy płacą abonamentową opłatę licencyjną. Może być tak, że profesjonalny program kosztuje nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Mowa jednak o najbardziej profesjonalnych programach z zaawansowaną funkcjonalnością używaną przez największe firmy, które dodatkowo zatrudniają tysiące pracowników. Trochę prostsze programy dla średniej wielkości firm mogą kosztować kilkaset złotych rocznie.

W większości dużych firm używa się programów do księgowości i fakturowania oferujących bardzo zaawansowane funkcje. Takie programy kosztują co najmniej kilkaset złotych rocznie. Opłata licencyjna zawiera jednak całodobową obsługę i serwis oprogramowania. Płacimy więc nie tyle za sam program co za utrzymanie ciągłości jego działania przez całą dobę.

O Autorze: Wiesław Bucik