Przyczepa do przewozu dużych ciężarów jest zupełnie inna, niż wszystkie typowe przyczepy, ponieważ różni się ona pod względem instalacji elektrycznej. Po pierwsze, taka przyczepa często ma alarm, a co za tym idzie, instalacja jest schowana, aby nie została przerwana podczas prób ominięcia alarmu. Jest to w ogóle bardzo ciekawy temat, zarówno dla osób zainteresowanych, jak i kompletnych amatorów.

Przyczepa do samochodu ciężarowego

przyczepy ciężarowePrzede wszystkim taka przyczepa powinna być odpowiednio zabezpieczona pod względem elektryki. Przewody elektryczne, jakie posiada przyczepa ciężarowa są schowane wewnątrz orurowania, które jest używane do spinania jej wraz z ciągnikiem siodłowym. Są to grube przewody, zabezpieczone warstwą nylonu, dzięki czemu nie ma ryzyka przetarć. Instalacja elektryczna to także światła oraz kierunkowskazy. Ten typ instalacji może być na wierzchu, jednak zazwyczaj rezygnuje się z tego, ponieważ w orurowaniu pozostaje zawsze trochę miejsca. Bardzo ważne jest również to, że przyczepa ciężarowa może mieć swój własny akumulator zapasowy, które uruchomi się automatycznie jeśli dojdzie do usterki połączenia z ciągnikiem siodłowym. Dzięki temu po przerwaniu przewody przyczepy ciężarowe dalej są wyposażone w takie systemy jak alarm. Zazwyczaj są wtedy uruchamiane również światła awaryjne, aby zasygnalizować uczestnikom ruchu drogowego swoją sytuację.

Taka przyczepa na pewno jest bardzo wytrzymała, jeśli chodzi o instalację. To, ile pobiera energii elektrycznej jest zależne od kilku czynników. Przede wszystkim chodzi o zastosowania energooszczędne w przyczepie, jak i takie rzeczy, jak jej gabaryt. Wiadomo, że im większa przyczepa, tym więcej ma niektórych elementów, takich jak elementy sygnalizujące świetlnie kształt i rozmiar przyczepy.

O Autorze: Michał Gąbka