Przesył surowców mineralnych poprzez rurociąg to bardzo dobre rozwiązanie. Dzięki temu duże ilości ropy naftowej lub gazu ziemnego są przesyłane w krótkiej chwili. Aby to było możliwe rurociąg musi być cały czas sprawny. Każda usterka to kilkaset hektolitrów surowców mniej. Właśnie dlatego rurociąg powinien być zaizolowany. Od temperatury zależy sprawność rurociągów.

Jak izolowane są rurociągi?

izolacje rurociągówRury, z których składają się rurociągi mają okrągłe kształty. Właśnie dlatego żaden z podstawowych materiałów nie nadaje się do tego, by zaizolować rurociąg we właściwy i dokładny sposób. Aby izolacje rurociągów były wykonane tak, jak trzeba warto użyć maty izolującej. Będzie ona doskonale dopasowana nie tylko do kształtu, ale także do każdego łączenia. Poza tym przy okazji tematu łączeń, aby były prawidłowo zaizolowane, tutaj korzysta się ze standardowego rozwiązania, czyli włosia sztucznego. Jeśli jest ono nasiąknięte wodą, tworzy bardzo dobrą izolację. Tak złączone rury na pewno nie będą nieszczelne. Te środki izolujące sa najlepsze, ponieważ po dociśnięciu przez warstwę gleby nie ma szans na to, by się przesuwały. Trwałość tej izolacji to około sto pięćdziesiąt lat. Taki czas wystarczy, ponieważ remonty rurociągów są rozplanowywane zwykle co dwadzieścia pięć lat. Wtedy też zmienia się matę izolującą, a także sprawdza, czy na łączeniach nie ma nieszczelności.

Od izolacji fundamentu zależy bardzo wiele. Można powiedzieć, że jest to temat o znaczeniu strategicznym dla całego kraju. Każdego dnia setki hektolitrów surowców naturalnych przemieszcza się z jednego miejsca w drugie. Podczas izolacji takiego rurociągu nie można szukać oszczędności. Jest to niezwykle ważny temat. Pracują nad nim architekci oraz inżynierowie z dużym doświadczeniem.

O Autorze: Małgorzata Marciniak