Wiele osób każdego roku podejmuje starania w zakresie tego, by odszukać swoich przodków. Tak jest między innymi z ludźmi, którzy wychowali się w domu dziecka. Jednak tak naprawdę mnóstwo osób w pewnym momencie swojego życia poszukuje przodków, by móc dowiedzieć się czegoś więcej na temat swojego pochodzenia itp.

Jak internet może pomóc w poszukiwaniu przodków?

jak odszukać przodkówPomocny w poszukiwaniu przodków może stać się dla nas między innymi internet. Wiele osób poszukuje swoich przodków, tworząc internetowe drzewa genologiczne. Niekiedy dzięki ich weryfikacji jesteśmy w stanie odkryć, że z jakąś osobą mamy wspólnych przodków. Wówczas oczywiście warto się z nią skontaktować i być może wspólnie zacząć dalsze poszukiwania. Najlepiej jest jednak szukać w dokumentach. Mogą być to dokumenty dostępne w kościołach czy też w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wiele dokumentów jest w stanie prowadzić nas po nitce do kłębka. Możemy poznawać historię rodziny patrząc kto z kim się ożenił, ile mieli dzieci itp. Jest to oczywiście dość żmudny proces, jednak z roku na rok staje się on coraz bardziej ułatwiony. Dlaczego? Ponieważ coraz więcej dokumentów jest zamieszczanych właśnie w internecie. Można zatem na spokojnie w swojej wolnej chwili analizować, jak odszukać przodków. Za możliwość wyciągnięcia pewnych dokumentów trzeba zapłacić. Podróże po okolicznych kościołach oraz cmentarzach, również nieco kosztują. Należy być zatem przygotowanym na to, że takie poszukiwanie przodków pochłonie pewną ilość pieniędzy.

Poszukiwanie przodków zdecydowanie nie jest łatwym procesem. Trzeba mu poświęcić sporą ilość czasu, aby pozbierać chociażby podstawowe informacje. Do wielu dokumentów nie można obecnie również już dotrzeć. Dlatego warto jeśli to możliwe, gromadzić informacje od najstarszych członków rodziny.

O Autorze: Irena Sikor