Życie ludzkie jest bardzo kruche i najlepiej o tym wiedzą ratownicy medyczni czy lekarze. Czasem ułamki sekund decydują o czyimś życiu i zdrowiu, dlatego tak ważna jest wiedzą z zakresu pierwszej pomocy. Każdy z nas powinien ją mieć.

Kto przechodzi szklenia z pierwszej pomocy? 

pierwsza pomoc w toruniuNie bez powodu ludzie wykupują ubezpieczenia na życie, gdyż w każdej chwili ich zdrowie może ulec pogorszeniu albo nawet ich życie może być zagrożone. Choć nie da się przygotować na wszystkie ewentualności, to jednak można umieć pomóc sobie i innym w sytuacji zakrztuszenia, utraty przytomności, złamania kończyny czy wypadku. Takie sytuacje wbrew pozorom dzieją się często, a wielu ludzi nie wie jak ma postępować w takich momentach. Dlatego już od wielu lat organizowana jest pierwsza pomoc w Toruniu, w formie krótkich szkoleń dla zainteresowanych. Pierwsza pomoc, jak sama nazwa sugeruje, dotyczy wszystkich działań jakie należy podjąć zaraz po wystąpieniu konkretnego zdarzenia. Często to właśnie te działania decydują o czyimś zdrowiu lub nawet życiu, ponieważ najważniejsze są pierwsze minuty zaraz po wypadku. Może to być ułożenie w bezpiecznej pozycji, zabezpieczenie otwartych ran i złamań, wykonanie sztucznego oddychania i masażu serca czy nawet wyciągnięciu ciał stałych z jamy ustnej. Każdy z nas może się znaleźć w sytuacji wymagającej udzielenia pierwszej pomocy, a także sami możemy jej potrzebować. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas wiedział co robić i potrafił to wykonać w odpowiednim momencie.

Obecnie pierwszej pomocy są uczone dzieci w szkole podstawowej, dzięki czemu są świadome jak należy się zachować kiedy ktoś w ich otoczeniu nagle upadnie, straci przytomność czy ulegnie wypadkowi. Oczywiście od nich się nie wymaga udzielenia fachowej pomocy, ale przynajmniej właściwej postawy.

O Autorze: Katarzyna Mikołowska