Wykonanie szalunków jest nieodłącznym elementem każdej budowy. Podczas wylewania betonu są one niezbędne w celu zachowania odpowiednich kształtów. Ciężko wyobrazić sobie bez nich budowę schodów, fundamentów czy choćby stropów. Są one tymczasowymi konstrukcjami, wykonanymi najczęściej z drewna bądź metalu.

Czy warto wynająć szalunki?

wynajem szalunkówW odpowiednio zbudowanych oraz ukształtowanych szalunkach wylewana jest mieszanka betonowa. Pozwalają one na zatrzymanie betonu w odpowiedniej formie oraz zabezpieczenie go przed wypłynięciem. Warto zatem wykonać szalunki szczelne. W momencie kiedy materiał wewnątrz zastygnie, możemy usunąć konstrukcję, która go utrzymywała oraz nadawała odpowiedni kształt. Jeśli natomiast nie jesteśmy w stanie sami wykonać  szalunków śmiało możemy zdecydować się na wynajem szalunków przez profesjonalną firmę. Mamy wówczas pewność co do odpowiedniego finalnego wykonania. Wśród ofert możemy spotkać się z różnymi rodzajami szalunków, takimi jak szalunki do wykopów czy szalunki stropowe. Możemy także wybrać rodzaj materiału, z którego zostaną wykonane. W większości firm mamy do czynienia z drewnem, aluminium, stalą, płytami OSB czy nawet sklejką. Wynajem jest zdecydowanie świetnym pomysłem, szczególnie biorą pod uwagę, że są to konstrukcje chwilowe, zabezpieczające wykopy. Unikniemy wówczas budowania szalunków na własną rękę, co będzie nie tylko czasochłonne oraz kosztowne, ale również nie będziemy mieć pewności co do szczelności, szczególnie kiedy budujemy je po raz pierwszy.

Same elementy szalunkowe mogą zostać wykorzystane wielokrotnie w późniejszych pracach budowlanych. Aby tak się stało należy pamiętać, że konstrukcja musi być użytkowana oraz zdejmowana w odpowiedni sposób, aby nie naruszyć żadnych elementów zarówno samych szalunków, jak i świeżo zastygniętego betonu.

 

O Autorze: Krystian