Budowa domów drewnianych

Wszyscy, którzy marzą o własnym domu, staną przed wyborem, jaki dom wybrać. Dzisiejszy rynek oferuje wiele rozwiązań, w zależności od gustów estetycznych, potrzeb przyszłych domowników a przede wszystkim w zależności od budżetu.

Domy drewniane mają klimat

Budowa domów drewnianychRóżne techniki budowy wymagają bowiem zróżnicowanych budżetów. Na swój dom ludzie oszczędzają bardzo długo lub biorą kredyt z banku, więc chcą dobrze wydać te pieniądze, inwestycja to duża i poważna. Gdy nie wiemy, jaki dom wybrać, warto zasięgnąć opinii doradcy znającego się w temacie. Dobry dom wcale nie musi być drogi a i oszczędności w budowie mogą też nie być wskazane, zależy, jakie ma się priorytety i na czym nam zależy. Są na przykład domy szkieletowe, jest to rodzaj domów murowanych. Ich przewagą jest to, że są stosunkowo tanie – można je kupić mniej więcej w cenie 60-metrowego mieszkania w dużym mieście. Ogromnym plusem jest także to, że powstają bardzo szybko. Dom może być gotowy nawet w rok. Jednak minusem jest niezbyt trwała konstrukcja. Oczywiście dom nie rozpadnie się przy pierwszej burzy, ale raczej nie będzie domem pokoleniowym, który będzie przechodził z dziada na ojca i na wnuka. Innym rozwiązaniem są domy z drewna. Charakteryzują się tym, że na fundamentach zamiast ścian z pustaków stawia się drewniane bale. Budowa domów drewnianych w stylu regionalnym trwa znacznie dłużej niż domu szkieletowego i trochę dłużej niż domu murowanego tradycyjnego. Plusem jest to, że taki dom ma naprawdę niesamowity klimat, wyjątkowe wnętrza, jest to dom ciepły, przytulny, pachnący drewnem. Dla wielu osób jest to bardzo istotne.

Szczególnie, gdy dom stoi np. blisko lasu, na łącę i mieszkańcom zależy, aby był jak najbardziej współgrał z otoczeniem. Wybudowanie domu drewnianego kosztowo wygląda podobnie jak domów murowanych, a z pewnością jest droższa niż budowa domu szkieletowego.

O Autorze: Krzysztof Sikor