Czasem znajdujemy się w takim stanie, że myślimy sobie: „a może mam depresję?”. Uświadamiamy sobie, że mamy szereg niepokojących symptomów, takich jak ogólne osłabienie organizmu, smutek, przygnębienie, bierność, brak radości życia, zmienność nastrojów, a może i nawet poważniejszych. Takich objawów nie należy bagatelizować. Na wizytę u specjalisty nie poświęcimy wiele czasu, a może to nam pomóc w codziennym funkcjonowaniu i uchronić nas od bardzo poważnej choroby.

Co powinniśmy wiedzieć o konsultacjach psychologicznych?

konsultacje psychologiczne dostępne w KrakowieKonsultacjami psychologicznymi nazywa się pierwszą wizytę u specjalisty – psychiatry lub psychologa. Taka wizyta jest punktem wyjścia do dalszego działania. W tym momencie profesjonalista określa czy rzeczywiście mamy problem i czy istnieje pole do pracy nad nim. Psycholog czy też psychiatra początkowo zaprosi nas do gabinetu, gdzie przeprowadzi z nami długi i bardzo szczegółowy wywiad. Specjalista musi bowiem wiedzieć jakie jest źródło naszego problemu i jakie leczenie należałoby podjąć. Leczenie bowiem musi obejmować wiele płaszczyzn, aspektów. Z jednej strony można działać tylko terapeutycznie na zasadzie rozmowy, ale czasem potrzeba zastosowania określonych środków farmakologicznych. Czasem też nie da się od razu zdiagnozować problemu i ten proces musi być bardzo wydłużony. Jeżeli czujemy, że mamy potrzebę skorzystania z usług specjalisty, to musimy wiedzieć, że konsultacje psychologiczne dostępne w Krakowie są świadczone na bardzo wysokim poziomie i możemy się na nie bez obaw zdecydować.

Pamiętajmy przy tym, żeby na pierwszą wizytę u specjalisty zabrać wszelkie możliwe dokumenty – wyniki badań, które posiadamy. Wszystko może być bowiem ważne w procesie leczenia, o ile takowe okaże się w naszym przypadku konieczne.

O Autorze: Marianna Kaczmarek