Kaszuby są krainą pełną zarówno jezior, jak i rzek, dzięki czemu wydają się idealnym miejscem do spływów kajakowych. Ilość tras do spływów jest ogromna, w związku z czym można wybrać taką, która będzie odpowiadała zarówno umiejętnościom, jak i naszym potrzebom. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na temat możliwości skorzystania ze spływów kajakowych.

Wybieramy spływy kajakowe

spływy kajakowe kaszubyDecydując się na spływy kajakowe, możemy je zorganizować samodzielne, jak również skorzystać z usług firm specjalizujących się w organizacji takich wydarzeń. Możliwe jest przeważnie wypożyczenie sprzętu, w niektórych przypadkach możliwe jest także skorzystanie z usług profesjonalnego przewodnika, który może być bardzo pomocny zwłaszcza w przypadku bardziej skomplikowanych tras, w standardzie możemy również skorzystać z dowozu na miejsce spływu oraz odbioru na miejscu zakończenia trasy. Niektóre firmy dodatkowo oferują wyżywienie uczestników takiego wydarzenia. Jeżeli interesują nas spływy kajakowe kaszuby są idealnym miejscem. Każda z rzek, po której płyną szlaki kajakowe jest miejscem, które dostarczy uczestnikom innych wrażeń. Dlatego tak ważne jest to, aby dobrać odpowiednią trasę do własnych oczekiwań oraz umiejętności. Dużą atrakcją odcinka przełomowego rzeki jest rezerwat Dolina Rzeki Brdy, gdzie rzeka tworzy malownicze rozlewisko Jeziora Koronowskiego o długości aż 30 kilometrów. Jest to największe oraz najpiękniejsze jezioro na szlaku całej rzeczy, otoczone ze wszystkich stron lasami i o bardzo zróżnicowanej linii brzegowej. Rzeka Brda według ekspertów, poza górnym biegiem jest szlakiem łatwym i odpowiednim dla początkujących turystów. Przepłynięcie całego szlaku zajmuje co najmniej 10 dni, a nawet 3 trzy tygodnie, dlatego możliwe jest wybranie odpowiednich dla nas fragmentów.

Podsumowując, rzeka Brda jest jednym z najlepiej zagospodarowanych szlaków kajakowych w Polsce. Nic dziwnego więc, iż rosnąca liczba osób decyduje się na spływy na Kaszubach. Rzeka jest odpowiednio oznakowana, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa uczestników spływów. Duża liczba firm zajmujących się tego typu usługami sprawia, iż ostatecznie nie musimy zajmować się przygotowaniami szczegółowymi, a jedynie cieszyć się z udanego wyjazdu.

O Autorze: Janusz Wiśniewicz