W życiu nieraz przychodzą gorsze chwile i wie to każdy. Wszyscy ludzie miewają słabości i nie ma w tym nic złego. I na starość również przychodzi słabość – ludzie dojrzali wiedzą to i przygotowują się na to. O tym również pomyślała moja mama. Nigdy nie chciała być dla mnie ciężarem. I nigdy nim nie była.

Do opieki nas osoba starszą potrzeba przygotowania

opieka nad osobami starszymi bydgoszczGdy zaczęła mieć problemy z chodzeniem, nalegałam by przeprowadziła się do mnie. Zawsze była uparta i jest do tej pory. Nie zgodziła się. Powiedziała, że nie będzie nikogo obciążać. Nie zostało mi nic innego jak szukać dla niej opieki. Ja nie mogłam być u niej tyle, ile chciałam. Moja praca pochłaniała zbyt wiele czasu. Mama od zawsze odkładała pieniądze na swoją starość. Powtarzała, że nie chce być dla nikogo ciężarem. Że będzie miała kogoś kto zajmuje się osobami starszymi zawodowo i dzięki niej będzie ten człowiek zarabiał. Takie miała i ma podejście. Jedyne co mogłam zrobić to poszukać firm, które taką opieką się zajmują. Nawet nie miałam wpływu na samą osobę, bo ją miała wybrać mama. Teraz na tapecie u mnie była opieka nad osobami starszymi bydgoszcz. Ja spisywałam po kolei numery; mama dzwoniła i przeprowadzała rozmowy z opiekunkami. Po czwartym razie, chyba się udało, bo zadzwoniła do mnie bardzo zadowolona. Powiedziała, że jest wspaniale, że jej nowa opiekunka zajmowała się kiedyś jej znajomą, że świetnie się dogaduje z osobami starszymi, że nie mieszka w Bydgoszczy tylko na pobliskiej wsi. To było niesamowite, że po tej rozmowie mama brzmiała jakby w ogóle opiekunki nie potrzebowała.

Jednak nie ma co się oszukiwać, że czas się cofnie. Trzeba to przyjąć odważnie i z uśmiechem. Warto myśleć o tym wcześniej. Ja również tak robię. Przygotowuję się już na to. Odkładam pieniądze by jako emerytka móc już nie myśleć o pracy i spać do południa. Takie mam marzenia na dzień dzisiejszy!

 

O Autorze: Wiesław Bucik