Charakter niektórych zawodów wymaga od jego pracowników wykorzystania odpowiedniej odzieży ochronnej. W niektórych przypadkach będzie to cały komplet. W innych – jeden element taki jak czepek foliowy czy rękawiczki. Dziś bliżej przyjrzymy się jednemu z takich elementów. A będą to rękawiczki nitrylowe.

Szerokie zastosowanie rękawic nitrylowych

Rękawiczki nitryloweRękawiczki nitrylowe brzmią w Twoich uszach nieco egzotycznie? Jednak jest to element, z którym z pewnością miałeś nie raz styczność w swoim życiu. Nitryl to rodzaj materiału wykonanego z  kopolimeru syntetycznego kauczuku. Mimo, że rękawiczki są jednorazowe, sam materiał wykazuje się niezwykła trwałością. Co ciekawe nitryl jest odporny na działanie substancji chemicznych. Dlatego też rękawiczki nitrylowe są elementem wyposażenia wielu laboratoriów. Kojarzysz rękawiczki winylowe lub lateksowe? W porównaniu do nich Rękawiczki nitrylowe są aż do 3 razy bardziej trwalsze i odporne na przebicie. Jeżeli rękawiczki lateksowe uczulały Cię, śmiało możesz wypróbować tej alternatywy. W porównaniu do rękawiczek lateksowych czy winylowych – nitrylowe mogą okazać się odpowiednie dla osób posiadających alergię na lateks naturalny. Wszystkie te właściwości sprawiają, że rękawice nitrylowe sprawdzają się doskonale w wielu branżach. Będą idealne dla przemysłu motoryzacyjnego czy chemicznego. Smary, środki drażniące czy chemikalia nie są im straszne. Ponadto sprawdzą się w przypadku miejsc, gdzie istnieje ryzyko ekspozycji na patogeny przenoszone przez krew bądź inne zanieczyszczenia. Korzystają więc z nich branże medyczne oraz stomatologiczne.

Warto jednak wiedzieć, że rękawice nitrylowe mogą występować pod różnymi postaciami. Zanim dokonamy zakupu upewnijmy się, że producent dedykuje je branży, w której będziemy je wykorzystywać. Możemy bowiem wyróżnić podział na rękawice nitrylowe klasy przemysłowej oraz diagnostyczne klasy medycznej.

O Autorze: Łukasz