Własna firma w Niemczech to dla obywateli polskich jeszcze 15 lat temu był tylko sferą marzeń. Obecnie działanie biznesowe i zakładanie tam firm jest rzeczą naturalną i prostą. Wystarczy posiadać plan i samodyscyplinę aby prowadzić firmę zgodnie z tamtejszymi zasadami oraz zarabiać legalnie znacznie większe pieniądze niż w Polsce. Dla małego własnego biznesu najlepsza będzie Gewerba.

Jednoosobowa działalność gospodarcza w Niemczech

jak otworzyć małą firmę budowlaną w niemczechJeżeli posiadamy jakieś umiejętności dzięki, którym możemy zarabiać świadcząc usługi najlepiej jest to robić legalnie zakładając firmę. Omijanie fiskusa jest dalece nieopłacalne i wiąże się z bardzo wysokimi karami. Jeżeli zastanawiamy się jak otworzyć małą firmę budowlaną w Niemczech to równocześnie musimy zadbać o pogłębianie wiedzy na temat systemu podatkowego i systemu ubezpieczeniowego. Jest to podstawą dalszego bezpiecznego funkcjonowania bez narażenia na przykre niespodzianki. Sam proces rejestracji firmy jest bardzo prosty i polega na złożeniu wniosku o wpis do rejestru podmiotów gospodarczych  w Gewerbeamt. Zapłacimy za tą czynność 20 euro. Urząd ten powiadomi skarbówkę i urząd statystyczny o tym, że założyliśmy działalność. Ważne aby pamiętać o posiadaniu własnego lub wynajętego pomieszczenia będącego siedzibą firmy. Musimy też posiadać własne narzędzia do wykonywania prac budowlanych. Mała firm w Niemczech to taka, której roczne obroty nie przekraczają 17.500 euro. Trzeba to mieć na uwadze wypełniając ośmiostronicowy formularz, który otrzymamy z urzędu skarbowego. Po jego przyjęciu przez skarbówkę zostanie nam nadany odpowiednik polskiego numeru NIP. Jeżeli wiemy, że w kwestiach wiedzy o podatkach nie damy sobie rady sami skorzystajmy z firm doradczych.

W Niemczech można korzystać z bezpłatnych seminariów gdzie można zdobyć wiedzę na temat funkcjonowania firmy, podatków i ubezpieczeń. Warto z nich korzystać. Przed założeniem własnego biznesu trzeba wybrać też ubezpieczyciela gdzie będziemy odprowadzać składki na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne.

O Autorze: Sebastian