W branży meblowej najczęściej wybieranym materiałem do produkcji mebli jest płyta laminowana. Pięknie byłoby mieć meble z prawdziwego naturalnego drewna ale takie kosztowały by nas krocie. Płyta laminowana jest stosunkowo tania i dzięki temu dostępna dla każdego. Do tego stała się tak powszechna, że już przywykliśmy do tego, że wszystkie meble są z niej wykonywane.

Wykorzystanie płyt laminowanych do produkcji mebli

płyty laminowaneDlaczego płyty laminowane są tak często wybierane przez producentów mebli? Mają one wiele zalet. Są materiałem bardzo odpornym na zarysowania. Są łatwe do utrzymania w czystości. Wystarczy wilgotna szmatka do ich przetarcia. Nie potrzebne są żadne środki nabłyszczające, woski czy pielęgnujące. Ma to duże znaczenie w przypadki gdy w domu są małe dzieci. Będziemy w stanie szybciej doprowadzić np. kuchnię do porządku. Imitują drewno, kamień lub inny materiał naturalny. Są dostępne w różnych barwach od pastelowe po mocno nasycone. Dysponują dużym wyborem szerokości i form. Jeżeli wybierzemy płyty wysokiej jakości ich struktura będzie w dotyku przypominać fornir naturalny. Świetnie komponują się w każdej aranżacji, w każdym wnętrzu. Można łączyć je z lakierem. Mają wiele zastosowań. Meble to jedno z ich zastosowań, ale robione są z nich też blaty kuchenne. Są wytrzymałe na wilgoć. Nie rozwarstwiają się i nie puchną. Są łatwe w obróbce i przyjazne dla środowiska. To wszystko sprawia, że są często wybierane przez klientów.

Laminaty wykonywane są z wielowarstwowych płyt wiórowych lub płyt MDF. Pokrywa się je jednostronnie lub dwustronnie żywicą. Dzięki takiemu zabezpieczeniu nie wymaga ona żadnej dalszej obróbki. Wystarczy tylko poddać ją laminacji. W procesie tym zostaje na nią naprasowany dekoracyjny materiał. Mamy w ten sposób gotowy produkt.

O Autorze: Krystian