Ile pokarmu powinienem podać koniowi? Właściciele koni często mają błędne przekonanie, że powinni podawać swoim koniom dosłownie tylko garść meszu, ponieważ koń nie powinien być zbyt gruby. Myślą, że dzięki temu niewielkiemu kawałkowi zaspokajają wszystkie jego codzienne potrzeby. Jednak mając niewielką garść, nie dodamy do diety swojego konia kompletnego i zbilansowanego suplementu witamin i minerałów.

Mesz dla koni – na co zwrócić uwagę?

mesz dla koniaWarto znaleźć mesz o jeszcze niższej zawartości cukru i skrobi? W takim razie lepiej nie podawać musli, a jedynie stabilizator. Mesz dla konia jest bardzo odpowiedni dla tych zwierząt, które łatwo przybierają na wadze i nie otrzymują koncentratu lub otrzymują go tylko niewielką ilość! Czy mesz dla koni ma taki sam skład jak musli? Na internetowych platformach dyskusyjnych dla właścicieli koni czasami pojawia się pytanie. Oczywiście istnieje różnica między organicznym, naturalnym meszem a różnymi składnikami. Ale mesz dla koni zwykle zawiera dużo cukru. Ponadto zawiera zboża, które są łatwo trawione przez konie oraz konserwanty, których nie używamy w paszach dla koni. Mesz renomowanych marek to wysoka jakość. To kompletna karmami dla koni, co oznacza, że ​​zawiera wystarczającą ilość witamin i minerałów, aby zaspokoić zapotrzebowanie konia na paszę. Mesz czyli pokarm dla konia to tak naprawdę podstawa.

Granulki meszu są często nieco bardziej ekonomiczne niż musli. Ciężar właściwy meszu różni się od masy musli. Miarka granulatu waży około 1,2 kg, a miarka musli około 0,8 kg. W rezultacie potrzeba mniej miejsca do przechowywania meszu. Jest to szczególnie ważne w przypadku większych stajni. Zdecydowanie największą zaletą meszu jest ilość zawartej w nim struktury, oczywiście w zależności od składu. 

O Autorze: Barbara Szewczyk