W bardzo wielu wypadkach niezbędny jest pomiar poziomu cieczy lub materiałów sypkich. Najszybszą i najdokładniejszą metodą jest wykorzystanie sondy hydrostatycznej. Są to urządzenia stosunkowo proste w budowie i dające możliwość bardzo wszechstronnych zastosowań w różnych dziedzinach gospodarki.

Wszechstronne urządzenia do pomiaru poziomu medium

sonda hydrostatycznaW wielu gałęziach przemysłu do kontrolowania przebiegu procesów produkcyjnych ale i w pracach badawczych niezbędna staje się sonda hydrostatyczna działająca w zależności od konstrukcji w różnych zakresach pomiarów. Jest to urządzenie wykorzystywane do pomiaru poziomu cieczy czystych, ścieków, szlamów, olejów, substancji sypkich, kruszyw. Jest to więc sonda bardzo wszechstronnie wykorzystywana dająca możliwość późniejszego obliczenia na podstawie poziomu danej substancji i parametrów zbiornika objętości, masy i gęstości produktu. Zasada działania sondy hydrostatycznej oparta jest na pomiarach ciśnienia i różnicy ciśnień. Na wyjściu dane są podawane są w postaci wzmocnionego sygnału elektrycznego. Konstrukcja sondy hydrostatycznej jest bardzo solidna oparta na spawanej tubie ze stali nierdzewnej. Ma to na celu zabezpieczenia elementów wewnętrznych, a przede wszystkim membrany. Pełen opis budowy sondy znajdziemy na stronach licznych producentów tych bardzo przydatnych urządzeń. Sondy różnią się zakresem pomiarów oraz przeznaczeniem do wyznaczania poziomów różnorodnych mediów stąd pewne odmienności w ich budowie. Sondy działające na tej zasadzie działają przede wszystkim w pozycji horyzontalnej.

Zastosowania sond hydrostatycznych są bardzo szerokie i trudno przytoczyć pełną ich skalę. Biorąc jednak pod uwagę wspomniane powyżej media, których poziomu dokonuje się za ich pomocą wydają się być niezbędne do prowadzenia wielu procesów technologicznych.  

O Autorze: Nikola Duda