Zgrupowanie żołnierzy, które nazywamy batalionem parasol w rzeczywistości powstała na długo przed wybuchem Powstania Warszawskiego. Powstanie tego oddziału wcale nie jest jedynym ważnym wydarzeniem w jego historii sprzed powstania, ponieważ takich wydarzeń było zdecydowanie więcej. Formalnie za datę powstania tego oddziału przyjmuje się 1 sierpnia 1943 roku.

Dlaczego Batalion Parasol budzi duże zainteresowanie?

batalion ak parasolPewne wydarzenia sprzed okresu związanego z Powstaniem Warszawskim są powszechnie znane nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie. Może to dotyczyć między innymi udanego zamachu przeprowadzonego w lutym, ale warto tutaj wyjaśnić, że Batalion Parasol zajmował się wykonywaniem otrzymanych wyroków śmierci już wcześniej i z niebywałą skutecznością. Były to wyroki śmierci związane przede wszystkim z wyjątkowo Bestia z kim traktowaniem przesłuchiwanych więźniów i miały one w tym i w pewnym stopniu powstrzymać przed takimi metodami oficerów Gestapo i ogólnie Niemców. Jeżeli chodzi o Batalion AK parasol, to działał on tak naprawdę na terenie całej Warszawy i w jej najbliższej okolicy, więc warunki były wyjątkowo trudne. Wiązało się to niestety z przykrymi wydarzeniami takimi jak, chociażby aresztowania członków Batalionu. Właśnie ze względu na to nazwa zgrupowania była wielokrotnie zmieniana. Ostateczną nazwą był właśnie parasol, co zresztą doskonale widać na rysunku symbolizującym ten batalion. W Powstaniu Warszawskim można już podać więcej szczegółów dotyczących różnych rejonów działania żołnierzy z tego Batalionu.

Wszystko zaczęło się na Woli od skutecznej ochrony Komendy Głównej. Potem jednak przyszedł czas na walki w innych dzielnicach i tutaj jako wyjątkowe należy wymienić czerniaków oraz Stare Miasto. Są one wyjątkowe między innymi ze względu na zaangażowanie walki i poniesione straty. Tradycja Batalionów AK wciąż jest kultywowana przez jednostki Wojska Polskiego.

O Autorze: Irena Sikor