Sala odpraw w jednostce była najbardziej przestarzałym pomieszczeniem użytkowym, więc w pierwszej kolejności apelowaliśmy o modernizację. Jakakolwiek odprawa sprawiała bowiem ogromne problemy, zwłaszcza jeśli wymagane było zapoznanie się z elektronicznymi mapami terenu, na którym mieliśmy pracować.

Nowoczesne monitory wyświetleniowe

monitory bezszwoweJednym z najważniejszych wymagań co do nowej sali była obecność dużego ekranu do wyświetlania danych oraz map, gdyż dotychczasowo korzystaliśmy z rzutników, które nie miały zbyt dobrej jakości, przez co niektóre zadania bywały bardzo trudne do zorganizowania w krótkim czasie. Zamiast jednego dużego ekranu zdecydowaliśmy się na ścianę wizyjną z monitorów składowych, gdyż wedle opinii użytkowników, są one znacznie lepsze i mają zdecydowanie wysoką jakość obrazu. Monitory bezszwowe na pierwszy rzut oka przypominają normalne komputerowe monitory, pozbawione obudowy matrycy. Mimo iż mają mniejszą przekątną niż większość domowych monitorów, służą jednak jako część składowa dużego ekranu, a ich rozdzielczość jest znacznie większa niż ta którą można ustawić na gamingowych urządzeniach. Ekran złożony z takich monitorów ma więc niewyobrażalnie dokładny obraz, bardzo czysty i pozbawiony wszelkich zniekształceń. Taki ekran jest budowany na kompaktowym stelażu aluminiowym, i zajmuje znacznie mniejszą przestrzeń niż jakikolwiek duży ekran wyświetleniowy czy nawet stelaż z płachtą rzutnika.

Do stosunkowo ciasnej sali odpraw było to najlepsze rozwiązanie, gdyż monitory mogły być ułożone na stelażu w dowolny sposób dla nas wygodny, tak by nie zajmować zbyt wiele przestrzeni. Nie są one również droższe niż standardowe monitory komputerowe, więc stworzenie ekranu o niedużej powierzchni nie jest zbyt wygórowanym wydatkiem.

O Autorze: Tadeusz Walczak