Z definicji moskitiera jest rodzajem zasłony z gęstej siatki, zakładanej na otwory okienne i drzwiowe, lub owiniętej wokół łóżka lub miejsca do spania, aby zapewnić ochronę przed ukąszeniami i użądleniami komarów, much i innych szkodników, a tym samym przed chorobami, które mogą przenosić.

Moskitiery – specjalne siatki przeciw owadom

moskitiery InowrocławPrzykładami takich chorób przenoszonych przez owady, którym można zapobiegać, są malaria, denga, żółta febra, wirus zika i różne formy zapalenia mózgu, w tym wirus zachodniego Nilu. Dla zapewnienia skuteczności, siatka moskitiery musi być wystarczająco cienka, aby wykluczyć takie owady bez zasłaniania widoczności lub wentylacji do niedopuszczalnych poziomów. Możliwe jest znaczne zwiększenie skuteczności moskitiery (np. moskitiery Inowrocław) poprzez wstępne zabezpieczenie jej odpowiednim środkiem owadobójczym lub środkiem odstraszającym owady. Badania wykazały, że moskitiery są niezwykle skuteczną metodą zabezpieczającą przed zakażeniem malarią, zapobiegając około 663 mln przypadków tej niebezpiecznej choroby tropikalnej w latach 2000-2015. Moskitiery używane są głównie do ochrony przed nosicielem przenoszącym malarię, Anophelesem gambiae. Pierwsza wzmianka o objawach podobnych do malarii pojawiła się już w 2700 r. p.n.e., i pochodziła z Chin, ale dopiero w 1880 roku Sir Ronald Ross zidentyfikował komary jako wektor malarii. Moskitiery mają długą historię. Były one wykorzystywane już od czasów prehistorycznych.

Chociaż użycie tego terminu pochodzi z połowy XVIII wieku, literatura indyjska z okresu późnego średniowiecza zawiera odniesienia do używania moskitier w rytualnych kultuch hinduistycznych. Poezja skomponowana przez Annamayya, najwcześniejszego znanego muzyka i poetę z Telugu, odwołuje się do domatera, co oznacza „moskitiery” w Telugu.

O Autorze: rabartosz