Mundury historyczne z okresu drugiej wojny światowej były często najbardziej generalizowanym rodzajem umundurowania wojskowego. Większość egzemplarzy dostępnych w sklepach militarnych niemal w niczym nie oddawała oryginałów, zamiast tego będąc jedynie stylizowanym współczesnym mundurem.

Umundurowanie ułana na zamówienie

mundury ułańskieJako że w okresie drugiej wojny umundurowanie zmieniało się w zależności od jednostki i dostępności na miejscu, rekonstruktorzy mieli niesamowicie trudne zadanie, często decydując się na niezgodne historycznie ubrania. Najbardziej dokładni, jednak, preferowali zamawiać mundury ułańskie i oficerskie od sprawdzonych rzemieślników, którzy zajmowali się szyciem strojów niemal dla każdej odtwarzanej epoki. Stroje na zamówienie były o wiele dokładniej wykonane niż stylizacje dostępne w sklepach militarnych, gdyż były niemal całkowicie zgodne z oryginałem. Rzemieślnicy szyli je bowiem takimi samymi narzędziami i z tych samych materiałów które zastosowane były w pierwowzorze, zachowując wszystkie, nawet najdrobniejsze szczegóły. Mundury polowe były więc pełnoprawną odzieżą wojskową, i oprócz wyglądu miały również wiele walorów użytkowych, przydających się w trakcie pokazów odbywających się w złej pogodzie, a odmiany oficerskie ozdabiane były dokładnie takimi dystynkcjami jakie można było zobaczyć na oryginałach.  

Ręczne wykonanie i precyzja oznaczały również dużą trwałość stroju, choć wszelkie uszkodzenia z reguły traktowane były jako element dekoracyjny, lepiej oddający wygląd odtwarzanej postaci. Rekonstruowane mundury posiadały również dużą wartość pokazową, dlatego odtwórcy w takowe wyposażeni mogli pojawić się na dowolnej imprezie historycznej bez obawy o niedopuszczenie do pokazów ze względu na nieodpowiedni strój.

 

O Autorze: Wiesław Bucik