Własne źródło ogrzewania było świetną alternatywą dla ciągle rosnących cen ogrzewania miejskiego i prądu. Urządzenia grzewcze, które mogły być użyte w tym celu są bardzo zróżnicowane, choć właściciele prywatnych domów uważają, iż najwydajniejsze i najwygodniejsze w użyciu są pompy ciepła.

Powietrzne pompy grzewcze do prywatnego domu

wydajna pompa ciepła powietrznaZe wszystkich rodzajów pomp, powietrzne warianty są uznane za bodaj najwygodniejsze w użyciu, ale również najwydajniejsze. Nie potrzebują one bowiem szczególnych warunków przy domu by móc być przy nim usytuowanymi, ani też nie pobierają nadmiernie dużych ilości energii elektrycznej. Wydajna pompa ciepła powietrzna może natomiast służyć za źródło energii cieplnej zarówno do domowego systemu ogrzewania, jak i do obiegu ciepłej wody, jeśli takowy znajduje się w budynku. Jedna pompa zazwyczaj skutecznie pracuje z jednym systemem, dlatego zaleca się użycie kilku urządzeń, jeśli mają dostarczać energię do kilku odmiennych ciągów grzewczych. Pompy te są chwalone przez właścicieli za ich bardzo wysoką wydajność, umożliwiającą ogrzanie pomieszczeń, lub stworzenie ciągu ciepłej wody bez przeszkód i nadmiernych kosztów, ale również za wielofunkcyjność. Z racji iż owe pompy pracują bardzo podobnie do klimatyzatorów, różniąc się od nich kilkoma podsystemami, mogą być używane jak takowe, i być przeznaczone do chłodzenia pomieszczeń w lecie, poprzez obniżanie temperatury powietrza pobieranego z zewnątrz budynku.

Największą ich zaletą jest oczywiście możliwość podłączenia dosłownie wszędzie, gdyż nie muszą one być zamontowane w gruncie czy w pobliżu zbiornika wody tak jak inne rodzaje pomp. Wysoka wydajność, natomiast, przydaje się w przypadku użycia pomp na skalę przemysłową, gdy zazwyczaj zapotrzebowanie na energię cieplną jest znacznie wyższe.

O Autorze: Maria Jędrzejczyk