Co można rozumieć przez domowe produkty? No oczywiście takie, które powstały w zaciszu naszych czterech ścian i najczęściej są zrobione przez nas lub przez kogoś innego. Kto by nie lubił konfitur babci lub mamy, jednak tym razem chodzi o coś, czego powinien spróbować każdy zapalony amator piwa.

Zrób to sam 

domowe warzenie piwaWiele osób zajmuje się własną manufakturą i najczęściej są to przetwory lub wyroby alkoholowe, takie jak wina, nalewki albo piwo, tak więc każdy znajdzie coś dla siebie. Jest sprawą oczywistą, że żeby zrobić własny wyrób trzeba się zaopatrzyć w odpowiedni sprzęt i niezbędne składniki oraz poznać od podstaw cały proces. Jednak w praktyce jest to łatwiejsze niż się może wydawać. Coraz częściej spotyka się osoby, które decydują się na domowe warzenie piwa i tu trzeba dodać, że nie jest to tak trudny proces jakby się mogło wydawać, jednak bardzo ważny jest duży zapas cierpliwości, ponieważ ze względu na zachodzące naturalne procesy trwa to długo. W zależności od naszego zaawansowania możemy wybrać pomiędzy dwoma metodami, czyli rozpocząć produkcję z pół-produktów, tzw. brewkit lub samodzielnie od podstaw zaczynając od zrobienia zacieru. Wszystkie składniki i zaopatrzenie są łatwo dostępne, tak więc można w każdej chwili zacząć przygodę z warzeniem piwa. Kiedy słyszymy o fermentatorach, rurkach fermentacyjnych, i takich gadżetach jak łyżka, kapslownica, termometr,uszczelki czy miernik cukru, można by się złapać za głowę, a to tylko część całej aparatury. Jednak spokojnie, nie taki diabeł straszny jak go malują. Sam proces nie jest skomplikowany, a postępując zgodnie z instrukcją będziemy mieli satysfakcję z własnego, uwarzonego piwa. Jedyny problem to duża doza cierpliwości, a kto nie jest cierpliwy, to będzie miał idealny trening woli, więc jak najbardziej nie powinno się rezygnować na starcie.

Trzeba pamiętać, że aby trunek nas olśnił swoim smakiem i aromatem trzeba dać mu czas, więc lepiej się nie zniechęcać, ponieważ ważenie piwa to niezła frajda, a potem jaka satysfakcja. Oczywiście taki zestaw może być świetnym prezentem dla amatora piwa, który na pewno go doceni.

O Autorze: Małgorzata Marciniak