Moją pasją od zawsze były zwierzęta. Kiedy skończyłam osiemnaście lat postanowiłam zostać wolontariuszką w schronisku. Praca ze zwierzętami dawała mi wiele satysfakcji i nie wyobrażałam sobie aby szukać innego zajęcia. Te zwierzęta potrzebowały mnie. 

Robocze buty gumowe

kalosze roboczePraca w schronisku nie jest łatwa, oprócz codziennych obowiązków należy pamiętać o tym, że ma się kontakt z żywymi istotami. Potrzebują one dużo uwagi, miłości i delikatności oraz cierpliwości. Są tam zwierzęta po wielu przejściach bardzo nieufne i przestraszone sytuacją w jakiej się znalazły. Praca w schronisku jest też w przeważającej mierze pracą na zewnątrz – na świeżym powietrzu. W okresie wiosny i lata przebywanie na zewnątrz jest przyjemne. Jednak w okresie jesiennym i zimowym zimno, ciągłe opady deszczu lub śniegu i przenikliwy wiatr nie tylko dotykają czworonożnych podopiecznych ale i nas wolontariuszy. Nasza odzież robocza jest często mokra do ostatniej nitki. Jednak bardziej od mokrej odzieży nie lubię przemoczonych butów, wtedy robi się momentalnie zimno i praca staje się nieznośnie długa. Niestety w wielu schroniskach brakuje funduszy i gdy opady deszczu się zwiększają schroniska topią się w błocie. Jednak w tym roku każdy wolontariusz został zaopatrzony w ocieplane kalosze robocze. Dzięki temu, że doskonale chroniły stopy przed wilgocią, pomoc zwierzakom szła o wiele szybciej. Kalosze były z bardzo grubej ale i przy tym elastycznej gumy, wysokie aż do kolan, ocieplane wewnątrz i solidnie wykonane. Oprócz tego posiadały głęboki bieżnik dzięki któremu można było bezpiecznie przemieszczać się między boksami. Jeszcze nigdy nie widziałam aby ludzie cieszyli się tak bardzo z obuwia roboczego. Teraz nasza praca dzięki kaloszom okazała się o wiele prostsza i przyjemniejsza. 

Praca jako wolontariusz uczy tego aby cieszyć się z małych rzeczy. Kalosze dla nas były właśnie takim powodem, wszystko co ułatwia pomoc naszym zwierzętom, wpływa na jakość ich życia. Nieprzemakalne buty nie musiały wyglądać modnie, musiały spełniać swoją funkcję niezawodności w pracy.

O Autorze: Edward Bąk