Nie każdy wie, że tlenem można leczyć wiele chorób, na które cierpi spora część społeczeństwa. Oczywiście nie chodzi tu  o tlen, którym oddychamy na co dzień, a jedynie ten, który jest nam podawany podczas tlenoterapii w specjalnej komorze.

Jak wyglądają terapia w komorze hiperbarycznej?

nowoczesna komora hiperbaryczna we wrocławiuW całej Polsce znajduje się już kilkadziesiąt komór hiperbarycznych i z roku na rok ta liczba się zwiększa, gdyż rośnie zapotrzebowanie na nie. Kiedyś korzystali z nich głownie sportowcy i osoby bogate, gdyż dostęp do nich był ograniczony. Dziś każdy może skorzystać z tlenoterapii, która przynosi mnóstwo korzyści dla naszego zdrowia. Nowoczesna komora hiperbaryczna we Wrocławiu jest przeznaczona dla kilkunastu pacjentów jednocześnie. Przeważnie są w niej zamontowane siedzenia oraz specjalne maski, przez które pacjenci mają podawany tlen. Jednorazowy pobyt w komorze hiperbarycznej trwa zazwyczaj od trzydziestu do czterdziestu pięciu minut, z krótką przerwą w trakcie terapii. Co istotne, podawany pacjentom tlen ma trzy razy większe ciśnienie niż ten, którym na co dzień oddychamy. Dzięki temu do naszego organizmu trafia znacznie więcej tlenu, który dotlenia każdy zakamarek ciała. Tlenoterapia jest od dawna jest powszechnie stosowana w leczeniu miażdżycy, cukrzycy, trudno gojących się ran, otyłości czy wielu chorobach układu oddechowego. Pierwsze efekty działania tlenoterapii są widoczne już po około dziesięciu zabiegach, zatem dość szybko. Cena jednego zabiegu w komorze hiperbarycznej, to kilkaset złotych.

Dziś, wspaniałe właściwości tlenu są szeroko znane nie tylko medycynie, ale także kosmetyce, ponieważ zastosowanie tlenu ma wpływ na szybkie regenerowanie skóry, a nawet jej odmładzanie. Szybkie gojenie ran się jest tylko efektem doskonałego natlenienia komórek. 

O Autorze: Henryk Rybka