Obecnie istnieje wiele metod diagnostycznych chorób. Jedną z najbardziej skutecznych, cechującą się bardzo szerokim spektrum zastosowań jest tomografia. Przeprowadzenie tego badania wymaga jednak zastosowania specjalistycznego sprzętu diagnostycznego, tzw. tomografu komputerowego. Efektywność i skuteczność tej metody zadziwia, jednakże długie oczekiwanie na badanie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia może zniechęcić.

Dostępność tomografii w województwie mazowieckim

tomograf mazowieckieZ zastosowaniem tomografu możemy zbadać praktycznie każdą część ciała. Metoda polega na uzyskiwaniu obrazu wnętrza ciała, który przedstawia przekrój przez ciało, czy narząd wewnętrzny. Metoda jest na tyle dokładna, że wykrywa nawet niewielkie nieprawidłowości pojawiające się w organizmie. Tomografia komputerowa może być wykonywana również z zastosowaniem tzw. kontrastu, czyli środka cieniującego, który zaciemnia uzyskiwany obraz, tym samym umożliwiając obserwowanie jeszcze dokładniejszego przepływu krwi przez określone części ciała, czy narządy. Niestety długość oczekiwania na badanie może odstraszyć. Jeżeli chodzi o wykonanie badania z zastosowaniem takiego urządzenia jak tomograf mazowieckie województwo w swoich placówkach zdrowia ma bardzo dużo tego typu sprzętu. Niestety szczególnie duże zapotrzebowanie w tym województwie na tego typu badania powoduje, że długość oczekiwania na badanie wcale nie jest krótsza, niż w innych rejonach Polski.

Każdy powinien regularnie sprawdzać stan swojego zdrowia. Bardzo szczegółowym badaniem, które może zdiagnozować wiele chorób, różnego typu jest tomografia komputerowa. Ze względu na fakt, iż w województwie mazowieckim, istnieje wiele specjalistycznych szpitali, wiele chorych z całego kraju przechodząc choroby przebywa właśnie w tych placówkach. To wszystko powoduję, że czas oczekiwania na to badanie może się znacznie wydłużyć.

O Autorze: Edward Mokry