Olsztyn jest stolicą województwa warmińsko-mazurskiego. Jest to miasto zapewniające wiele atrakcji turystycznych ze względu na swoje położenie wśród jezior i lasów. Nie bez powodu więc każdego roku przewija się przez nie tysiące turystów. Co więc warto odwiedzić w stolicy Warmii i czy w ogóle warto wybrać się tam na wycieczkę?

Wycieczka do Olsztyna – co warto zobaczyć? 

olsztyn wycieczkiHistoria miasta Olsztyn obejmuje aż 650 lat. Jak łatwo się domyślić atrakcji turystycznych z tego powodu jest  w nim co nie miara. Jeśli chodzi o olsztyn wycieczki głównie mają aktywny charakter. Otoczenie przez jeziora i lasy nakłania bowiem do pieszych wędrówek oraz pływania. W obrębie miasta znajduje się aż 16 jezior. Ogromną popularnością cieszy się spływ kajakowy organizowany bardzo często na rzece Łynia. W Olsztynie znajdzie się coś również dla miłośników pieszych wycieczek. Możemy znaleźć bowiem kilka szlaków pieszych. Do najczęściej wybieranych należy szlak niebieski – najkrótszy spośród wszystkich dostępnych. Liczy zaledwie 4 km. Jednak jest idealny dla osób początkujących, którzy nie chcą spędzić całego dnia na wędrowaniu. Najdłuższym z nich jest  z kolei szlak żółty, który ma 10,3 km długości. Dla miłośników wycieczek rowerowych także się coś znajdzie. Olsztyn jest miastem, które zachęca swoich turystów do aktywnego zwiedzania miasta. Stąd też właśnie tak wiele szlaków wytyczonych zarówno dla pieszych jak i rowerzystów. W końcu są to najlepsze sposoby na dogłębne poznanie stolicy województwa warmińsko-mazurskiego. 

Jako, że historia miasta Olsztyn sięga setek lat, nie sposób nie odnaleźć w nim zabytków. Jednym z nich jest gotycki Zamek Kapituły Warmińskiej, wybudowany w roku około 1348. Historia Zamku wiąże się z postacią Mikołaja Kopernika. Jeśli jednak chcesz o niej usłyszeć, najlepszym sposobem będzie zapoznanie się z nią na miejscu. 

O Autorze: Paweł Kolarski