Przebycie koronawirusa może wyglądać różnie, ale jedno jest pewne – nigdy nie przewidzimy, kto doświadczy najcięższego stadium choroby. Również po skończonej chorobie mogą się pojawić pewne powikłania, które początkowo mogą nie być groźne.

Jak wyglądają zajęcia rehabilitacyjne po koronawirusie?

rehabilitacja po covid w inowrocławiuJeszcze do niedawna uważano, że raz przebyta choroba covid – 19 daje nam odporność na nią, jednak dziś wiemy, że tak nie jest. Każdy może na nią zachorować, nawet jeżeli już ją przeszedł lub jeżeli został zaszczepiony. Z pewnością szczepionka daje szanse na lekki przebieg choroby, ale nie chroni przed zakażeniem. Ponadto po zakończonym leczeniu u wielu osób występują pewne powikłania. Czasem są one kontynuacją objawów, jakie miały miejsce w czasie choroby, a niekiedy mają zupełnie inne uwarunkowanie. Mogą to być niedowłady kończyn, znaczący spadek sprawności ogólnofizycznej, problemy z pamięcią i koncentracją czy problemy z oddychaniem. Jeżeli pacjenci z takimi objawami zgłoszą się do lekarza, to mogą uzyskać skierowanie na odbycie rehabilitacji pocovidowej. Jest ona kierowana do wszystkich pacjentów ubezpieczonych, u których potwierdzono zakażenie i skończyły leczenie nie później niż dwanaście miesięcy przed otrzymaniem skierowania. Rehabilitacja po covid w Inowrocławiu jest prowadzone przez centrum uzdrowiskowe oraz kilka ośrodków rehabilitacyjnych, które mają do tego odpowiednie kwalifikacje i podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Długość rehabilitacji może trwać od dwóch do sześciu tygodni.

Zajęcia w czasie rehabilitacji są indywidualnie dopasowywane do pacjenta, ponieważ każdy ma nieco inne powikłania i problemy zdrowotne. Jedno jest pewne – zorganizowana i refundowana rehabilitacja pomogła już tysiącom pacjentów z różnymi objawami.

O Autorze: rabartosz