Polska w przeciągu ostatniej dekady bardzo się rozwinęła, nic więc dziwnego, że coraz więcej obcokrajowców przyjeżdża tutaj w poszukiwaniu pracy. Na rynku pracy znajdziemy głównie osoby ze wschodu. Jednak nie chodzi tylko o Ukrainę lub Białoruś. Jest o wiele więcej obcokrajowców, którzy postanowili pracować w Polsce. Być może nawet nie spodziewasz się, jakie narodowości możesz spotkać w pracy.

Pracownicy w Polsce ze wschodu

pracownicy ze wschoduPodczas poruszania tego tematu od razu pomyślimy o pracownikach z Ukrainy oraz Białorusi. Faktycznie jest ich dość dużo w Polsce, zwłaszcza po wprowadzeniu ulg podatkowych dla nich. Jednak nie tylko tacy pracownicy ze wschodu decydują się na przyjazd do naszego państwa. Coraz częściej znajdziemy w naszym kraju osoby z Chin. Dlaczego akurat oni? Często przyjeżdżają tutaj na wymianę studencką i zostają na dłużej, ponieważ znajdują wymarzone zatrudnienie, bądź miłość. Są to także osoby z Indii, którzy mają okazję dużo zarobić oraz oszczędzić pieniądze. Tak samo jest z osobami z Bangladeszu. Nie ma co ukrywać, że Polska to kraj, który jest lubiany przez Rosjan mieszkających daleko na Syberii. Przyjeżdżają do nas, aby móc cieszyć się bliskością cywilizacji, a także szansami na rozwój własny. Są to naprawdę różne osoby, z różnych regionów tego dużego kraju. Pracowałem zarówno z osobą z Irkucka, jak i tak odległych miejsc, jak Kołyma. 

Każdy, kto ma okazję poprawić swoje życie pod względem materialnym próbuje wyjechać do kraju, w którym ma większe szanse. Dużo osób z Polski wyjechało na zachód, dlatego obcokrajowcy zapełniają te miejsca. Nie można powiedzieć, aby to było zjawisko negatywne. Jest bardzo pozytywne, ponieważ zwiększa wydatność naszej gospodarki, a także atrakcyjność turystyczną dla osób ze wschodu.

O Autorze: Irena Zając