Pojazdy specjalnego przeznaczenia potrzebne są w każdym mieście. Spełniają one bowiem ściśle określone zadania, które muszą być wykonane w celu zapewnienia czystości okolicznych dróg lub sprawnego wywozu odpadów, toteż flota tych pojazdów jest niezbędna w każdym zakładzie komunalnym, choćby najmniejszym.

Komis używanych pojazdów specjalnego przeznaczenia

pojazdy komunalne używaneNajczęściej wykorzystywanymi i najbardziej widocznymi pojazdami komunalnymi są oczywiście śmieciarki, wywożące odpady z terenu całego miasta. Są to duże i ciężkie pojazdy, bardzo niezawodne, toteż kilka takich może obsługiwać nawet duże miejscowości. Innym, równie często wykorzystywanym rodzajem pojazdu są samochody zamiatające ulice i chodniki, które używane są wszędzie tam gdzie jest wystarczająco miejsca by owe pojazdy mogły pracować. Podobnie niezbędne są również pługi śnieżne, nie tylko usuwające śnieg i lód z jezdni fizycznie, ale również posypujące jezdnię solą w celu większego zabezpieczenia jej przed ponownym oblodzeniem. W wielu przypadkach zarząd dróg miejskich czy inny podmiot zajmujący się obsługą takich pojazdów nie posiada środków na zakup całkowicie nowych maszyn. Pojazdy komunalne używane są jednak stosunkowo łatwe do dostania. Wiele profesjonalnych komisów, działających na skalę krajową zajmuje się również obrotem takich pojazdów, zazwyczaj bardzo nowoczesnych maszyn, które niemal zawsze są w doskonałym stanie technicznym.

Z racji iż owe pojazdy są używane, nie są sprzedawane po cenach takich jak całkowicie fabryczne maszyny, toteż należą do znacznie atrakcyjniejszych nabytków, zwłaszcza dla gmin nie mających dużych budżetów. Pojazdy te często służą całymi latami, nim wymagają wymiany, a z racji budowy są bardzo niezawodne i często praktycznie całkowicie bezawaryjne.

O Autorze: Marianna Kaczmarek