Często zastanawiam się nad tym, jak bardzo technika poszła do przodu, na przykład w przypadku rolnictwa. Jeszcze nie tak dawno korzystano głównie z siły mięśni ludzkich lub zwierzęcych, podczas gdy w chwili obecnej niemal cała praca na roli jest zautomatyzowana. Dzięki funduszom unijnym w każdym gospodarstwie rolnym można zauważyć super nowoczesny sprzęt rolniczy, a w internecie aż roi się ofert sprzedaży różnorodnych urządzeń rolniczych.

Nowoczesne maszyny rolnicze

rozrzutnik do obornikaObecnie nie używa się już takich jak żniwiarki, pługi konne, stare traktory czy młockarnie. Obecnie w użyciu są takie maszyny jak rozrzutnik do obornika, siewniki, kultywatory i pługi dłutowe i tym podobne. Ale też skala produkcji jest o wiele większa i obecnie nie byłoby możliwe pracować w jednym gospodarstwie z pomocą siły mięśni. Obecne gospodarstwa są gospodarstwami o wiele, wiele większymi niż sprzed kilku lat, a produkcja żywności w tych gospodarstwach prowadzona jest na skalę niemal przemysłową. Stosuje się także o wiele więcej środków ochrony roślin, herbicydów i pestycydów, które są coraz bardziej chemiczne. Niestety nie jest możliwe prowadzenie dużego gospodarstwa bez użycia tych wszystkich udogodnień, człowiek po prostu nie byłby w stanie się nim zająć bez pomocy maszyn. Nawet nawożenie roślin jest obecnie całkowicie skomputeryzowane. Tak więc sielski obrazek pola i pracującego na nim o zachodzie słońca żniwiarza niewiele ma wspólnego z rzeczywistością.

Mechanizacja, robotyzacja i komputeryzacja gospodarstw rolnych nastąpiła z niesamowitaą szybkością. Kto wie, czy za kilka lat ludzie nie będą już potrzebni do produkcji rolnej i być może cała tę działkę przejmą roboty? Chociaż to samo może stać się również z innymi zawodami. A ludzie będą odpoczywać

O Autorze: Henryk Rybka