Obecny świat oferuje nam ogromne możliwości. Jedną z takich jest dostęp do Internetu i wymiana danych i informacji pomiędzy ludźmi. Popularność wirtualnej sieci w ostatnich latach osiągnęła swoje dotychczasowe ekstremum. Popularność Internetu z pewnością już nigdy nie zmaleje.

Przyłącze kablowe do sieci

gniazdo keystoneW epoce zaawansowanych technologii i Internetu mamy do czynienia z coraz to nowymi urządzeniami, które mają nam ułatwiać codzienne życie. Dostęp do globalnej sieci posiada prawie każde gospodarstwo domowe naszego kraju. Dostęp do Internetu można mieć w zasadzie na kilka sposobów. Jednym z nich jest sieć bezprzewodowa – inaczej zwana wifi. Do globalnej sieci możemy się dostać także za pomocą operatorów komórkowych i ich zasięgu. Tradycyjną i najstarszą metodą jest natomiast przyłącze abonenckie z linii telefonicznej. Różne firmy oferują nam instalację Internetu w naszym domu czy mieszkaniu. W skład takiej wchodzi modem, często router, sterta kabli i oczywiście zasilacze. Profesjonalne przedsiębiorstwa montują w ścianie gniazdo keystone, które umożliwia nam podłączenie się do sieci za pomocą kabla typu RJ-45. Jest to bardzo popularny przewód, potocznie zwany kablem sieciowym. Gniazda keystone dają nam możliwość poprowadzenia sieci w całym domu, firmie czy jakiejś instytucji. Są dużo wygodniejsze i mniej kłopotliwe niż rozciąganie przewodu od serwera do oddalonego kilkanaście metrów pomieszczenia, gdzie znajduje się komputer. Istota takiej instalacji polega na tym, że wszystkie kable od serwera biegną w specjalnych korytkach do pomieszczeń, gdzie ma być dostęp do Internetu. Zakończenie linii transmisyjnej to oczywiście wmontowane w ścianę gniazdo keystone.
Gniazda ethernetowe zrewolucjonizowały budowę sieci komputerowych. Wprowadziły porządek w przewodach i dużą wygodę w użyciu. Są mniej awaryjne niż same przewody, a nadto schludnie wyglądają. Nie są tak podatne na zakłócenia, jak sygnał sieci wifi, co czyni je szybszymi i niezawodnymi.

O Autorze: Małgorzata Marciniak