Mężczyźni, którzy zapuszczają zarost, bardzo często narzekają na jego układanie. Rzeczywiście im dłuższy zarost tym trudniej się go układa, ale można sprawić, że ułożenie zarostu będzie znacznie łatwiejsze. I wcale nie chodzi tutaj o stosowanie bardzo drogich kosmetyków.

Czesanie zarostu w trosce o skórę twarzy

grzebień percy noblemanZwykłe czesanie zarostu po myciu i nie tylko sprawia, że włosy stają się podatne na układanie. Dlaczego tak się dzieje? W zaroście lubią gromadzić się różne zanieczyszczenia. Dostają się tam resztki pokarmu, picia. Poza tym zarost narażony jest też na inne czynniki np. działanie dymu tytoniowego, jeśli mężczyzna pali papierosy. Szczotki i grzebienie do brody są w stanie uporać się z tymi problemami i wyczesać resztki żywności znajdujące się we włosach. Taki grzebień percy nobleman wcale nie kosztuje dużo – poza tym można go kupić również w zestawach z kosmetykami do brody. Każdy początkujący powinien zaopatrzyć się w taki zestaw. Pomoc w utrzymaniu w czystości zarostu to jednak nie wszystko. Grzebienie do brody bardzo często mają grubsze i sztywniejsze ząbki. Skóra twarzy, z której wyrasta zarost, szybko się wysusza. Naskórek w tym miejscu złuszcza się bardzo szybko. Czesanie zarostu sprawia, że skóra jest masowana ząbkami grzebienia. Takie czesanie prowadzi do tego, że naskórek złuszcza się szybciej. W miejsce starego złuszczonego naskórka pojawiają się nowe komórki naskórkowe, które lepiej spełniają swoje funkcje. Przede wszystkim nie są to komórki przesuszone.

Takie przesuszenie skóry często doprowadza do podrażnień, swędzących zmian pod zarostem. Regularne korzystanie ze szczotek i grzebieni pomaga utrzymać skórę twarzy w bardzo dobrej kondycji. Jeśli skóra będzie zdrowa, to takie też będą włosy brody. Zdrowy zarost jest bardziej podatny na układanie.

O Autorze: Wiesław Bucik