Komercyjne strzelnice często nie należą do szczególnie okazałych obiektów, a wręcz przeciwnie, bywają prymitywne i dość mało atrakcyjne. Nie mają również nowoczesnego wyposażenia, stawiając na maksymalną prostotę i oszczędność materiałów. Podczas gdy nie jest to za dużym problemem dla większości amatorskich strzelców, profesjonaliści często mają nieco większe wymagania.

Najnowocześniejsze strzelnice komercyjne

strzelnica - pomorskieTe strzelnice które posiadają najnowocześniejsze wyposażenie i są utrzymane pod względem wyglądu na bardzo wysokim poziomie są oczywiście szeroko polecane przez strzelców i entuzjastów broni palnej, toteż nietrudno je znaleźć wśród co bardziej standardowych obiektów komercyjnych. Na każdym forum entuzjastów broni palnej, strzelców sportowych oraz mundurowych użytkowników broni reklamowana jest dobra strzelnica – Pomorskie ma kilka takich strzelnic, bardzo zaawansowanych i wyglądających niezwykle profesjonalnie. Trudno na tych strzelnicach szukać zwykłych papierowych celów, choć na niektórych torach są nadal wykorzystywane. Zamiast nich, stosowane są cele obrotowe, nowoczesne gongi z podświetleniem, lub tarcze reaktywne z materiału samozasklepiającego, które mogą być wykorzystywane przez bardzo długi czas. Tory w owych strzelnicach są wytłumione, czasem do tego stopnia iż ochrona uszu wymagana jest tam tylko w ograniczonym stopniu, oraz tak zaprojektowane by symulować mnóstwo różnych warunków w jakich strzelec może się znaleźć.

Ograniczenie widoczności, słabe światło czy wręcz odwrotnie, nadmierna jasność oświetlenia są możliwe do ustawienia na danym torze, podobnie jak odległość od celu, i mogą służyć zarówno jako zróżnicowanie treningu, jak i jako urozmaicenie komercyjnej wizyty. Wszystkie cechy toru mogą być regulowane przez strzelającego na bieżąco.

O Autorze: Tadeusz Walczak